canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Ezanın sıfatı, manası şu mübarek kelimelerden ibarettir: - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Ezanın sıfatı, manası şu mübarek kelimelerden ibarettir:

 

 اَللّٰهُ أَكْبَرْ Allâhu ekber (dört defa): “Allah her şeyden büyük ve yücedir. Yani, dünyada uğraştığınız işlerin hepsinden Allah büyük ve yücedir. Bu vakitte si­zin üzerinize namaz kılmak farz olmuştur. Şimdi dünya işlerini bı­rakarak farz olan namazı kılınız.” demektir. Ezan'da tekbirin tekrar edilmesi gafletten uyandırmak içindir. Çünkü bir şey tekrarlanırsa zihne daha iyi yerleşir.       

  أَشْهَدُ أَنْ لآٰإِلٰهَ إِلَّااللّٰهEşhedü enlâ ilâhe illallâh (iki defa): Şahadet ederim ki Allah’dan başka ilah yoktur. Allah’u Ekber'den sonra şahadeti söy­lemek ilk söylemiş olduğuna uygun olarak Allah'a itaatin gerekli oldu­ğunu kalplere yerleştirmek içindir.

  أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللّٰهEşhedü enne Muhammeden Resulullâh (iki defa): Şüphesiz Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin Allah'ın Resulü olduğuna şehadet ederim, demektir. Allah'ın birliğine şehadet getirilirken Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin Allah'ın Rasulü olduğuna şehadet edilir. Çünkü Allahu Teâlâ Rasulünün zikrini yücelterek, O'nun ismini kendi ismine yakın kılmıştır.

 حَيَّ عَلَى الصَّلٰوةِ Hayye ale's-salâh (iki defa): Namaza gelin bu vakit namaz vaktidir. Süratle namazı vaktinde kılınız ve asla namazı vaktinden tehir etmeyiniz demektir.

 حَيَّ عَلَى الْفَلٰاحِHayye ale'l-felah (iki defa): Namazda müjde vardır asla tembellik etmeyin namaza gelin kurtuluş namazdadır.

 اَللّٰهُ أَكْبَرْAllâh’u ekber (iki defa): Allah her şeyden büyük ve yücedir.

 لٰاإِلٰهَ إِلَّااللّٰهُLailahe illallâh (bir defa): Allahdan başka ilah yoktur. İbadetinizi yalnız Allah için yapınız.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>