canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

NAMAZ - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

NAMAZ

 

Namaz; ehli iman üzerine farzı ayn’dır. Her kim namazın farz olduğunu inkâr ederse Allah muhafaza etsin kâfir olur.

Cenâb-ı Hak Teâlâ ve tekaddes hazretleri ayeti kerimesinde:

اِنَّ الصَّلٰوةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِن۪ينَ كِتَابًا مَوْقُوتًا

“muhakkak ki namaz iman eden mü’minler için vakitleri belli olan farzdır”[1] buyuruyor.  

Cenâb-ı Hak Teâlâ hazretleri şu ayeti kerimesinde beş vakit namaza işaret ediyor:

فَسُبْحَانَ اللّٰهِ ح۪ينَ تُمْسُونَ وَح۪ينَ تُصْبِحُونَ ۝ وَلَهُ الْحَمْدُ فِي السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَعَشِيًّا وَح۪ينَ تُظْهِرُونَ

“akşam ve sabaha ulaştığınızda Allah’ı tesbih edin. Yerlerde ve göklerde hamd ancak Allah’a mahsustur ve ikindi vaktinde ve öğle vaktinde Allah’ı tesbih edin namaz kılın”[2] buyuruyor.

Bu ayeti kerimede iman edenler için ibadete, namazlarını vaktinde eda etmeğe emir ve teşvik vardır.  

İbni Abbas radıyallahu anhu hazretlerine

هَلْ تَجِدُ الصَّلَوَاتِ الْخَمْسِ فِي الْقُرْآنِ

“Kur’an’da beş vakit namazı bulur musun?” Diye sorulduğunda bu ayeti kerimeyi okuyup

 ح۪ينَ تُمْسُونَ

Akşam ve yatsı namazlarıdır.

وَح۪ينَ تُصْبِحُونَ

Sabah namazıdır

وَعَشِيًّا

İkindi namazı

 وَح۪ينَ تُظْهِرُونَ

Öğle namazıdır deyi cevap verdi.[3]

Yani, akşama erdiğinizde ki bu iki vakti içine alır. Birincisi; güneşin batışını takip eden akşam namazı İkincisi; şafağın kaybolmasını takip eden yatsı namazı vaktidir.

Akşam ve yatsı namazlarını eda ve sabaha erdiğinizde sabah namazını eda ve tesbih etmekle Allahu Teâlâ’yı her türlü noksan sıfatlardan tenzih edin. Çünkü yerde ve göklerde, yer ehli ve gök ehlinin ibadet ve taatleri, hamd ve senaları Allahu Teâlâ’ya mahsustur.

İkindi vaktinde ikindi, öğle vaktinde öğle namazını eda ederek bedeninizi ve mümkün mertebe kalbinizi masivadan, Hakk’tan gayri arzulardan keserek Allahu Teâlâ’yı her türlü noksan sıfatlardan tenzih ve Rabb’ınıza hamdu sena edin ki Allah’ın verdiği nimetlerin şükrünü eda etmiş olasınız demektir.

Sevgili Peygamberimiz iki cihan serveri Muhammed Mustafa sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz hadisi şeriflerinde:

مَثَلُ الصَّلَوٰاتِ الْخَمْسِ كَمَثَلِ نَهْرٍ جَارٍ عَذْبٍ عَلٰى بَابِ أَحَدِ كُمْ يَغْتَسِلُ ف۪يهِ كُلَّ يَوْمٍ خَمْسَ مَرَّاتٍ فَمَا يُبْغ۪ى ذٰلِكَ مِنَ الدَّنْسِ

“Beş vakit namaz, birinizin kapısının önünden akan bir nehir gibidir. O kişi günde beş defa o nehirde yıkanırsa bu onda kirden bir eser bırakır mı?”[4] Deyi buyuruyor.

Evinin önünde güzel bir nehir, bir adam yirmi dört saatte o temiz nehirde beş defa yıkanır kir, pas, pis kalmaz ise böyle zahiri temiz, batını temiz olaraktan korku, huşu, edep erkân ile aşk ile zevk ile huzuru ilahi, Allah’ın divanına durup kılınan namaz o kimsede günah koymaz içini de temizler.

Kimin huzurunda böyle huşu, edeble kıyamda durmak kime layık, rükû, eğilmek kime layık? Dünya avamlarına mı? Hayır, bütün mevcüdatı kudreti ilahiyesi ile halk eden Halıkımıza layık. Bizi yoktan var eden, iki damla müşterek sudan halkeden, göz verip, söz verip, zekâ verip akıl veren, sayısız nimetler veren Halıkımıza yakışır ancak.

Bir kula karşı el ile kafa ile eğilmek yakışmaz. Ancak Rabbımıza yakışır. Eğilmek, toplanmak, yok olmak, hele rükûlarda, secdelerde daha çok yakîn hâsıl ediyor insan.

Secdeye yattığı zaman ağızda dil ile kalb biribirine temas ettiğinde daha yakîn hâsıl ediyor.

Ağzından çıkanı kalb tasdik edecek. سُبْحَانَ رَبِّيَ الْأَعْلٰى sübhane Rabbiye’l-Âlâ, öyle sübhansın ki sen, her türlü yanlış sıfatlardan tenzih ederim seni ya Rabbi. Âlâlardan Âlâ’sın. Temizlerden temizsin. Daha yakîn hâsıl oluyor insan secdeye vardığı zaman.

İmam olan kimse rükû ve secdedeki tesbihleri sünnet olan üçer sefer söylemesi gerekiyor. Tek başına kılan bir kimse bu tesbihleri üç sefer böyle manalarını düşünerek ağır ağır söylerse beşe ulaştırsa daha güzel, müstehab. Hele yediye ulaştırabilirse daha mendub daha güzel olabilir. Aşk muhabbet ağır bastı tek başına kılan kimse sayıda daha ileri geçmesinde mahsur yoktur.

Bu şekilde böyle bir edeb, huzur, huşu ile kılınan namazlar birinci vakti kıldın, ikinci vakte kadar ufak, günahı seğayır küçük günahları temizleyip yıkıyor.    

 


[1] Nisa suresi 4/103

[2] Rum suresi 30/17

[3] Hulasatü’l-Beyan fi Tefsiri’l-Kur’an c.11.s.363 (Osmanlıca baskı). Tefsirü Kurtubi el-Camiu li Ahkami’l-Kur’an c.16.s.408–409 (Beyrut). Dürru’l-Mensûr c.11.s.592 (Kahire).  

[4] İmamı Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.3.s.357/14896 (Mısır). Camiu’s-Sağir Muhtasarı c.3. s.295/3466 (5:507/8133).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>