canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Namazın Farzları - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Namazın Farzları

 

Namazın şartları on ikidir bunun altısı içinde, altısı dışındadır.

Namazın Dışındaki şartları:

1. Hadesten taharet: Abdesti yoksa abdest almak, gusül icabeden hal varsa gusletmek.

2. Necasetten taharet: Namaz kıldığı yerde ve üstün­de başında, pislik varsa temizleyip gidermektir.

3. Setr-i avret: Açılması, görünmesi şer’an caiz olmayan yerleri örtmek. Gizlenmesi gereken yerleri gizlemektir. Bu da erkeklerde göbekten diz kapağı altına kadar olup, kadınlarda ise el, yüz, ayaktan başka yerleri­nin örtülmesidir. Kadınlar namaz kılarken bu hususa dikkat etmelidirler.

4. İstikbal-i Kıble: Kıbleye, Kâbe’ye karşı dönmek,

5. Vakit: Her namazı kendi vaktinde kılmak. Sabah namazını kılmak için sabah namazı vaktinin girmiş olması ve vakit çıkmadan sabah namazını kılmak. Öğle, ikindi her namazı vaktinde kılmak demektir.

6. Niyet: Hangi vaktin namazını kılacaksa ona Niyet etmek. Mesela: Öğle namazını kılacaksa, niyet ettim öğle namazının farzına veya sünnetine diyerek niyet etmek gibi.

 

Namazın İçindeki Şartları (Rükünleri)

1. İftitah tekbiri: İftitah tekbirsiz namaza başlanılmış olmaz. Namaza Allahu Ekber diyerek başlamanın iftitah tekbiri olmasında ihtilaf yoktur.

2. Kıyam: Namazda ayakta durmak. Bir kimse kıyama kadir iken farz namazı otururken kılmak caiz değildir. Eğer bir hasta kıyamdan aciz ise oturduğu yerde kılar.

Eğer ayakta kıldığı zaman hastalığının artmasından veya geç iyi olma tehlikesi varsa veya şiddetli elem ağrı veriyorsa o kimsenin namazlarını oturarak kılması caizdir.[1]

 Eğer bir hasta rükû ve secdeye gücü olmasa namazı oturduğu yerde ima ile kılar. Yani başı ile işaret ederek kılar, yalnız secdede rükûdan biraz daha fazla eğilerek eder. Üzerine secde etmek için bir yastık ve benzeri şey almaz.

Oturduğu halde namaza gücü yetmeyen kimse, arkası üzerine yatar, ayaklarını kıble tarafına yöneltir, rukû ve sucûd için îmada bulunur, başıyla îma yapabilmesi için omuzlarının altına münasip bir şey konulur. Böyle bir hasta, yüzü kıbleye yönelmiş olarak sağ yanı üzerine yatıp da îma ile rukû ve sücudda bulunsa namazı yine caiz olur. Fakat gücü varsa arkası üzerine yatması daha faziletlidir.[2]

3. Kıraat: Namaz kılanın kendisi işitecek kadar diliyle Kur’an okumak.

4. Rükû: Ellerini dizlerine koyarak eğilmek, rükû’a varmak.

5. Sücud: Namazda birbiri ardı sıra iki kere secdeye kapanmak.

6. Kade-i Ahire’de teşehhüt miktarı oturmak: Yani namazın sonunda Ettehiyyatü'yü okuyacak kadar oturmalıdır.

 


[1] Halebî Sağir Tecümesi s.166 (Osmanlıca baskı).

[2] Halebî Sağir Tercümesi s.167 (Osmanlıca baskı).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>