canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Sabah Namazı: - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Sabah Namazı:

    

Sabah namazının vakti; fecr-i sadık denilen ikinci fecrin (şafağın) doğmasından, yani doğu tarafından yayılmaya başlayan beyaz aydınlıktan itibaren güneş doğuncaya kadar devam eden zamandır.

İkinci fecir, sabaha karşı doğu ufkundan yayılmaya başlayan beyaz bir aydınlıktan ibarettir. Bununla sabah vakti girmiş olur. Bu sebeple buna “Fecr-i sadık” denir.

Bir de birinci fecir var ki gökte iki tarafı karanlık, uzunca bir hat şeklinde beliren bir beyazlıktan ibarettir az sonra kaybolur, kendisini bir karanlık takip eder. Bundan sonra ikinci fecir meydana gelir.

Bu birinci fecre, sabahın gerçekten girmesini göstermediği ve yalancı bir aydınlık olduğu için “Fecr-i kâzib” adı verilmiştir.

Bu fecir, gece hükmündedir. Bu sebeple bununla ne yatsı vakti çıkmış, ne de sabah vakti girmiş olur. Hatta bu esnada yiyip içmek de oruç tutacak kimseye haram olmaz.

Buna dair Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz hadisi şerifte:

لَا يَغُرَّنَّكُمُ الْفَجْرُ الْمُسْتَط۪يلُ فَكُلُوا وَاشْرَبُوا حَتّٰى يَطْلَعُ الْفَجْرُ الْمُسْتَط۪يرُ

iki tarafı karanlık olan uzayan bir çizgi şeklinde ki fecir (fecr-i kazib) sizi aldatmasın ta ki ufukta beyazlığıyayılarak başlayan fecr-i sadık doğuncaya kadar yiyin ve için”[1] buyuruyor.

Sabah namazını aydınlığın iyice çıkacağı bir vakte kadar tehir etmek müstehabtır. İkinci fecrin-fecr-i sadıkın nuru tam belirip gecenin karanlığı açılacağı bir vakte kadar sabah namazı tehîr edilmelidir. Yalnız namazının bozulduğu anlaşıldığında onu daha güneş doğmadan sünnet üzere yeniden kılacak kadar bir vakit de kalmalıdır.

İki cihanın fahri Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz hadisi şeriflerinde:

 أَسْفِرُوا بِالْفَجْرِ فَإِنَّهُ أَعْظَمُ لِلْأَجْرِ

“sabah namazını ortalık iyice aydınlanınca kılınız. Çünkü bunun ecri daha büyüktür”[2] buyuruyor. 

Sabah namazı iki rekât sünneti müekkede ve iki rekâtta farz olmak üzere dört rekâttır.

Sabah namazının sünneti hakkında sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz Aişe-i sıddıka validemiz den rivayet olunan hadisi şeriflerinde:

 رَكْعَتَانِ قَبْلَ الْفَجْرِ خَيْرٌ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا ف۪يهَا

“sabah namazının farzından önce kılınan iki rekât namaz dünya ve içindekilerden hayırlıdır”[3] buyuruyor.

 

Sabah Namazının Sünneti ile Farzı Arasında Okunacak Dua:

اَللّٰهُمَّ يَاحَىُّ يَاقَيُّومُ يَاذَالْجَلٰالِ وَالْإِكْرَامِ، يَابَد۪يعَ السَّمَاوَاتِ وَالْاَرْضِ اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ى اَسْأَلُكَ اَنْ تُحْيِيَ قَلْب۪ي بِنُورِ مَعْرِفَتِكَ اَبَدًا يَااَللّٰهُ يَااللّٰهُ يَااللّٰهُ

Dua: : Allâhümme yâ Hayyü yâ Kayyüm yâ ze’l-Celâli ve’l-İkrâmi, yâ Bedia’s-Semavati ve’l-Ardı, Allâhümme inni es’elüke en tuhyiye kalbi binûri ma’rifetike ebeden yâ Allah yâ Allah yâ Allah

Bu duayı sabah namazlarının farzı ile sünneti arasında devam edenlerin inşaallah son ömrü nefesleri güzel bir hal ile hitam bulup iman ile giderler. İnşaallahu Teâlâ.

 


[1] İmamı Sarahsi, el-Mebsut c.1.s.142 (Beyrut). İbni Hacer el-Askalâni, Telhısu’l-Habir c.1.s.177/255 (Medine-i Münevvere)

[2] İmamı Tirmizi, Sünen c.1.s.289/154 (Beyrut). İbni Hıbban, Sahih c.4.s.357/1490 (Beyrut). İmamı Nesai, Sünenü’l-Kübra c.1.s.478/1530 (Beyrut).  

[3] İmamı Sarahsi, el-Mebsut c.1.s.157 (Beyrut). Sahihi Müslim c.1.s.501/725 (Beyrut). Hâkim, el-Müstedrek c.1.s.450/1151 (Beyrut). Tirmizi, Sünen c.2.s.275/416 (Beyrut). İmamı Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.6.s.265/26329 (Mısır).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>