canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İhlas - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

İHLAS

 

Şimdi geri tekrar ediyoruz ki, Allah’a ihlaslı ibadet ve itaatta olanları Cenab-ı Hak onların tevekkülünü, teslimiyetini, itikadını ve istikametini denemek için yokluk ile, fakirlik ile, hastalık ile, çeşitli korkular ve sıkıntılar ile, bu kimseleri deneme, imtihanlardan geçtikten sonra, onlara iki dünyanın nimetlerini kolaylık ile vermesidir. Allah’a asilik ve isyanlar vardır ki, nimetlere küfür edip, Allah’ı tanımayıp, azgınlık edip, küfür edenlerin de ellerindeki vermiş olduğu nimetlerini alıp, gazabına çarpıp, iki dünyalarını helak etmesi var-dır. İbrahim suresi, 7. Ayet meali:

 

وَاِذْ تَاَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَاَزِيدَنَّكُمْ وَلَئِنْ كَفَرْتُمْ اِنَّ عَذَابِي لَشَدِيدٌ

 

Eğer verdiğim nimetlere şükür ederseniz, nimetinizi ziyade ederim ve eğer şükrü terk ederseniz, asilik edip nimetlerimize küfür edenlere azabım şiddetlidir, buyuruyor.

Furkan suresi 70-71. Ayetlerin meali:

 

اِلَّا مَنْ تَابَ وَاٰمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَاُولٰٓئِكَ يُبَدِّلُ اللّٰهُ سَيِّـَٔاتِهِمْ حَسَنَاتٍۜ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُورًا رَحِيمًا ﴿﴾ وَمَنْ تَابَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَاِنَّهُ يَتُوبُ اِلَى اللّٰهِ مَتَابًا

 

Yani her kim küçük ve büyük, yaptığı günahlarına nadim-i pişman olur, bir daha yapmamak niyeti ile tevbe eder, Allah’a iman eder ve amel-i salihaya devam ederse, bilmiş olun ki, o kimsenin bütün günahları affı mağfiret olur. Cenab-ı Hak, affı mağfiret ettikten sonra da, günahları sevaba tebdil edeceğini bildiriyor. Çünkü Allah gafur ve rahimdir. Kulları üzerine azabından şefkati, rahmeti, merhameti, keremi, ihsanı daha fazladır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>