canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Öğle Namazı: - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Öğle Namazı:

 

Öğle namazının vakti, güneşin zeval vaktinde başlar. Güneşin zeval vakti; güneşin tam tepe noktasından batıya doğru kaymaya başlamasıdır. Bu ana kadar her şeyin gölgesi batıya doğru düşerken bundan sonra doğuya doğru düşmeye başlar. Buna fey-i zeval denir. Bu andan itibaren öğle namazının vakti başlar.

Fey-i zeval=güneş tam tepedeyken her şeyin kendi gölgesinden başka, her şeyin gölgesi kendisinin iki misline ulaşacağı zamana kadar devam eder. Bu zamana Asrı sanî denir. Bu, İmam-ı A’zam efendimize göredir.

Ebu Yusuf’la imamı Muhammed’e göre ise her şeyin gölgesi fey-i zevalden başka kendisinin bir misline ulaşınca öğle namazı vakti çıkmış, ikindi namazı vakti girmiş olur. Bu zamana da Asrı evvel denir.

Öğle namazını bu vakte kadar geciktirmemek afdaldır. Eğer bu vakte kalmış ise kaza olarak değil eda olarak kılar.[1]

Öğle namazı; dört rekâtı ilk sünneti müekkede, dört rekâtı farz ve iki rekâtı son sünneti müekkede olarak on rekâttır. Buna dair hazreti imamı Ali kerremallahu vechehu ve radıyallahu anhu efendimiz:

كَانَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُصَلّ۪ى قَبْلَ الظُّهْرِ أرْبَعًا وَبَعْدَهَا رَكْعَتَيْنِ

“Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem öğleden önce dört rekât, öğleden sonra da iki rekât kılardı”[2] deyi buyuruyor.

Öğe namazının ilk dört rekât sünneti hakkında Aişe-i Sıddıka ve radıyallahu anha validemiz şöyle buyuruyor:

كَانَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِذَا لَمْ يُصلِّ أرْبعاً قَبْلَ الظُّهْرِ صَلّٰاهَا بَعْدَهَا

“Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem öğlenin farzından önceki dört rekât sünneti önce kılamazsa sonra kılardı.”[3]

Yine Ümmü Habibe radıyallahu anha validemizin rivayet ettiği hadisi şerifte Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyuruyor:

مَنْ صَلَّى قَبْلَ الظُّهْرِ أرْبَعاً وَبَعْدَهَا أرْبَعاً حَرَّمَهُ اللّٰهُ عَلَى النَّارِ

“her kim öğleden önce dört, öğleden sonra da dört rekât kılarsa, Allah onu ateşe haram eder” buyuruyor.

Bu son sünneti dört rekât kılmak müstehabtır. Öğle namazının son sünnetini dört rekât kılmak isteyen önce iki rekât sünneti müekkedeyi kılıp selam verir. İki rekâtta nafileye niyet edilir. Nafile ile revatıb ayrılmış olur.

Öğle namazının son sünneti dört rekâtta tek selamla da olursa da iki rekâtta bir selam ile sünneti müekkede ayrı, nafile ayrı, biri birine karışmamış olarak kılmak afdaldır.[4] Şeyhımız Bilal Baba Hazretleri de bu şekilde kılınmasını tavsiye ederdi.

 


[1] Enisü’l-Abidin s. 37 (Osmanlıca baskı).

[2] İmamı Tirmizi, Sünen c.2.s.289/424 (Beyrut).

[3] İmamı Tirmizi, Sünen c.2.s.291/426 (Beyrut).

[4] Kütüb-i Sitte Muhtasarı c. 9.s.275.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>