Akşam Namazı: - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Akşam Namazı:

 

Akşam namazının vakti; güneşin batmasından itibaren şafağın kaybolmasına kadardır. İmamı Azam rahmetullahi aleyhe göre şafak ufuktaki kızıllıktan sonra meydana gelen beyazlıktır. Ufukta ki kızıllıktan sonraki beyazlığın kaybolmasıyla Akşam namazının vakti sona erer. 

 Ebu Yusuf ile imamı Muhammed’e göre şafak; kızartının kendisidir. Bu kızartının kaybolmasıyla akşam namazının vakti sona erer.

Afdal olan akşam namazını ilk vaktinde kılmak müstehabtır. Vakti dar olduğundan tehir edilmesi uygun olmaz. Ve kızartının kaybolmasına kadar tehir etmemelidir.

Akşam namazı; üç rekât farz ve iki rekât farzdan sonra sünneti müekkede olmak üzere beş rekâttır.

Beş vakit namazın sünneti müekkedeleri hakkında Aişe-i Sıddıka ve radıyallahu anha validemizin rivayet ettiği hadisi şerifte sevgili peygamberimiz sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz:

        مَنْ ثَابَرَ عَلٰى ثِنْتَى عَشَرَةَ رَكْعَةً مِنَ السُّنَّةِ بَنَى اللّٰهُ لَهُ بَيْتًا فِي الجَنَّةِ أرْبَعِ رَكَعَاتٍ قَبْلَ الظُّهْرِ وَرَكْعَتَيْنِ بَعْدَهَا وَرَكْعَتَيْنِ بَعْدَ المَغْرِبِ وَرَكْعَتَيْنِ بَعْدَ الْعِشٰٓاءِ وَرَكْعَتَيْنِ قَبْلَ الْفَجْرِ

“her kim sünnette gelen on iki rekâta sebat gösterir devam ederse Allah ona cennette bir ev bina eder. Bu on iki rekâtın; dördü öğleden önce, ikisi öğleden sonra, ikisi akşamdan sonra, ikisi yatsıdan sonra, ikisi de sabahtan öncedir”[1] buyuruyor.   

 


[1] İmamı Sarahsi, el-Mebsut c.1.157 (Beyrut). İmamı Tirmizi, Sünen c.2.s.273/414 (Beyrut). İbni Mace, Sünen c.1.s.361/1140 (Beyrut). Nesai, Sünenü’l-Kübra c.1.s.458/1467 (Beyrut). İmamı Zeylai, Nasbu’r-Raye c.2.s.138 (Mısır).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>