canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Yatsı Namazı: - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Yatsı Namazı:

 

Yatsı namazının vakti; şafağın kaybolmasından sonra başlar fecri sadığın doğuşuna kadar devam eder.

Yatsı namazı; dört rekât farzından evvel kılınan sünneti gayri müekkede, dört rekât farz, farzından sonra iki rekât son sünneti müekkede ve akabinde üç rekâtta vitri vacib kılınır.

Aişe-i sıddıka ve radıyallahu anha validemiz:

أَنَّهُ عَلَيْهِ السَّلَامُ كَانَ يُصَلّ۪ي قَبْلَ الْعِشٰٓاءِ أَرْبَعًا ثُمَّ يُصَلّ۪ي بَعْدَهَا أَرْبَعًا   

“Rasulullah aleyhisselam yatsının farzından önce dört rekât farzından sonrada dört rekât namaz kılardı”[1]buyuruyor.

Bu son sünneti dört rekât kılmak müstehabtır. Dört rekâtta tek selamla da olursa da öğlenin son sünnetinde olduğu gibi iki rekâtta bir selam ile sünneti müekkede ayrı, nafile ayrı, biri birine karışmamış olarak kılmak afdaldır. Şeyhımız Bilal baba hazretleri de bu şekilde kılınmasını tavsiye ederdi.

Öğle namazının son sünnetinde olduğu gibi yatsı namazının son sünnetini dört rekât kılmak isteyen önce iki rekât sünneti müekkedeyi kılıp selam verir. İki rekâtta nafileye teheccüd namazına niyet edilir. Nafile ile revatıb ayrılmış olur. Eğer gece teheccüd namazına kalkamazsa bu kılınan iki rekât o gece teheccüd namazının yerine kaim olur İnşaallahu Teâlâ.

Bir kimse sünneti kılar abdesti bozulur ise bir iş yapmadan, konuşmadan, abdestini alır, gelir, farzı kılabilir. 

Bir kimse sünneti kılarsa farzı kılmadan iki eliyle bir iş yaparsa veyahut çorap giyerse, dünya kelamı konuşursa sünneti yeniden kılması lazım geleceğine rivayetler var. Sünnet ile farz arasında iki elle bir iş tutmak, dünya kelamları konuşmak sünneti ifsad ediyor. Bu konuda dikkatli olmalı, farz ile sünnet arasında dünya kelamı konuşulmamalı, iki elle bir iş yapmamaya dikkat etmelidir.[2]

 


[1] Merakı’l-Felah s.147 (Beyrut). El-İhtiyar li Ta’lili’l-Muhtar c.1.s.227 (Dımışk).

[2] Rumuzu’t-Tevhid s.40 (Osmanlıca baskı). İbni Abdin c.2.s.461 (Riyad).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>