canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Vitir Namazı - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Vitir Namazı

 

Hanefi mezhebinde vitir namazı üç rekâttır. İbni Mesud radıyallahu anhu tarafından Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin hadisi şerifte:

اَلْوِتْرُ ثَلَاثٌ كَالْمَغْرِبِ

“vitir namazı akşam namazı gibi üç rekâttır”[1] deyi buyurduğu rivayet olunmuştur.

Akşam namazının farzı gibi kılınır. Yalınız üçüncü rekâtta rükuya varmadan kunut duasını okur.

 

Kunut Duaları:

أَللّٰهُمَّ إِنَّا نَسْتَع۪ينُكَ وَنَسْتَغْفِرُكَ وَنَسْتَهْد۪يكَ وَنُؤْمِنُ بِكَ وَنَتُوبُ إِلَيْكَ وَنَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ وَنُثْن۪ى عَلَيْكَ الْخَيْرَ كُلَّهُ نَشْكُرُكَ وَلٰا نَكْفُرُكَ وَنَخْلَعُ وَنَتْرُكُ مَنْ يَفْجُرُكَ

“Allâhümme innâ neste’înüke ve nesteğfiruke ve nestehdîke ve nü’minu bike ve netûbu ileyke ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleyke’l-hayra küllehû neşküruke ve lâ nekfüruke ve nahleu ve netrukü men yefcürük”

Meali: "Allahım! Biz Senden bize yardım etmeni, bizi affı mağfiret etmeni, bize hidayet vermeni istiyoruz. Sana iman ediyoruz, Sana tevbe ediyoruz. Sana güveniyoruz, Seni bütün hayırlarla övüyoruz, Sana tevbe ediyoruz, Sana şükrediyoruz, Seni inkâr etmiyoruz. Sana isyan edip duranları terk ederiz.

اَللّٰهُمَّ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَلَكَ نُصَلّ۪ى وَنَسْجُدُ وَإِلَيْكَ نَسْعٰى وَنَحْفِدُ نَرْجُوا رَحْمَتَكَ وَنَخْشٰى عَذَابَكَ إِنَّ عَذَابَكَ بِالْكُفَّارِ مُلْحِقٌ

“Allahümme iyyâ kena’budu ve leke nüsalli ve nescüdu ve ileyke nes’a ve nahfidu nercû rahmeteke ve nahşa azâbeke inne azâbeke bi’l-küffâri mülhık”

Meali: Allah'ım! Biz ancak Sana ibadet ederiz, senin rızan için namaz kılar ve secde ederiz. Senin rahmetine kavuşmak için koşarız ve çalışırız. Senin rahmetini umarız ve azabından korkarız. Muhakkak ki Senin azabın kâfirlere erişecektir.

Bu kunut dualarının salâtı vitirde okunması İmamı Azama göre vacip İmameyne göre ise bunlar sünnettir.

Kunut duasını bilmeyen, yalnız "Rabbena atina" ayet-i kerimesini okuyabilir. Üç defa "Allahümmeğfirli" de diyebilir. Üç defa: "Ya Rabbi" demesi de caizdir.

Vitir namazı, yalnız Ramazan ayında cemaatla kılınır. İmam olan zat da üç rekâtın hepsinde tekbirleri, tesmi'leri ve kıraatı aşikâre yapar. Kunut duası imam ve cemaat tarafından gizlice okunur.

Mesbuk yani imama sonradan gelip uyanlar ilk rekâta yetişemeyenler, imamla beraber Kunut duasını okur. Yetişeme­miş olduğu rekâtları kaza edince, artık Kunut duasını okumaz.[2]

 


[1] Beyhaki, Sünenü’s-Suğra c.1.s.467/806 (Medine-i Münevvere). Tahavi, Şerhu Meani’l-Âsâr c.1.s.294 (Beyrut). Tabarani, el-Mu’cemu’l-Kebir c.9.s.282/9421 (Musul).

[2] Halebî Sağir Tercümesi s.235–237 (Osmanlıca baskı).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>