canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Namazın Vacipleri - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Namazın Vacipleri

 

Namazın vacibleri, namazın farzlarını tamam­lar. Namaz içindeki vacibleri her namaz kılanın bilmesi ge­rekir. Zira bu vaciblerden birini unutarak terkederse (yapa­mazsa) veya geciktirirse (tam yerinde, sırasında yapamaz­sa) Sehv-i secde (yanılma secdesi) gerekir.

Vacibleri bil­meyen kimse yanılma secdesi gereken yerde bunu yapa­maz. O zamanda namazının sevabı eksik olur.

Namaza "Allahu Ekber" ism-i şerifiyle başlamak, namazın her rek'atında "Fatiha-i şerife" okumak, önce Fatiha'yı okumak ve arkasından bir sure oku­mak. (Zammı sure ilave etmek).

Kıraatı, iki rek’ata tahsis etmek. Yani, iki ve üç rek'atlı farz namazların ilk iki rek'atında Fatiha'yı ve Zam­mı sureyi okumak.

Secdede burnunu, alınla beraber yere koymak, iki secdeyi birbiri ardınca yapmak.

Üç ve dört rek'atlı namazlarda Ka'de-i ûlada (Birin­ci oturuşta) oturmak.

Tadili erkâna dikkat etmek; rükûdan sonra iyice doğrulmak, rükûdan doğrulduğunda ve iki secde arasında en az bir defa subhanallah diyecek kadar durmak vacibtir.

Kade-i ûlada ve kade-i ahirede (ilk oturuşta ve son oturuşta) Ette­hiyyatüyü okumak.

Vitir namazlarında "Kunud" dualarını okumak. İmamı Azam’a göre vacip İmameyne göre sünnettir. (Eğer kunut dualarını bilmiyorsa Rabbena duasını okur bunu da bilmiyorsa üç kere Allahümmeğfirli der bunu da diyemezse üç kere ya Rabbi der). Namazın sonunda selam vermek vacibtir.

Gündüz kılınan namazları gizli okumak, Cematle gece kılınan akşam, yatsı ve sabah namazlarını imamın aşikâre okuması. Eğer yalnız kılıyorsa gece namazlarında muhayyer bırakılmıştır. Gizli de okur aşikâr da okuyabilir.

Bir kimse namaz içinde secde ayetini okursa secde ayeti kıratın ortasında ise afdal olan hemen tilavet secdesini yapıp kalkarak kıratını tamamlayıp namaza devam etmesidir.

Eğer secde ayetinden sonra tilavet secdesi yapmadan iki veya üç ayet okur rükû ve secdeye giderse namazın secdesi ile tilavet secdesi sakıt olur. Secde ayetinden sonra dört beş ayet veya daha fazla okursa kalbinden tilavet secdesinede niyet ederek namazına devam ederse namazın secdesi ile tilavet secdesi sakıt olur. Ayriyeten tilavet secdesi yapması gerekmez.[1]

Namazda olan bir kimse namazda olmayan birinden secde ayeti işitse o kimse namazdan sonra tilavet secdesini yapar. [2]

Namazın farz olan rükunlarında sıraya riayet etmek yani farz olan kıyamdan sonra Rükûa gidilmesi rükûdan secdeye varılması gibi.

Vacipleri yerinde yapıp sonraya bırakmamak, Kur’an okunduktan sonra bir müddet sehven düşünceye dalıp sonra rükûa varmak gibi. (Burada düşünceye dalmakla farz tehir edilmiş geciktirilmiş olduğundan sevh secdesi gerektirir.)

Unutarak farzın tehir edilmesinde veya vacibin terk edilmesinde ve tehirinde sehv secdesi yapılması gerekir.

 


[1] Mülteka tercümesi Mevkûfat c.1.s.246.

[2] Mülteka tercümesi Mevkûfat c.1.s.245.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>