Namazın Sünnetleri - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Namazın Sünnetleri

 

Beş vakit namaz ve Cuma namazında ezan okumak ve kamet getirmek, kadınlar için ezan ve ikamet sünnet değildir.

İftitah Tekbirinde ve bayram namazlarının altı zaid (fazla) ve vitir namazının kunut tekbirinde erkekler, elleri­ni kulaklarının yumuşağına değecek kadar kaldırmak. (Kadınlar ise ellerini omuzlarına kadar kaldırmak) sünnettir.

Kıyamda el bağlamak; erkekler, ayakta iken sağ elini sol elinin üstünde olmak üzere göbeğinin altında tutmak üzere sağ ellerini sol elin üzerine koyup sağ ellerin baş ve serçe parmağı ile sol bileği kavramaları ve sağ elin diğer üç parmağını sol kol üzerine uzatmaları sünnettir. Kadınlar ise sağ ellerini sol ellerinin üzerine koyup göğsünün üstünde tutmak sünnettir.

Her namazın ilk başlangıcında "Sübhaneke" oku­mak.

Fatihadan evvel "Euzü Besmele" çekmek.

Fatihadan sonra yavaşça âmin demek.

Kıyamda (ayakta) iken bir özür yok ise ayakların arasını dört parmak kadar açık tutmak. (Kadınlar dört parmak açmaz.)

Rükû ve secdelere gidilirken Allahu Ekber demek ve rükû’dan kalkarken "Semi Allahu limen hamideh" ve "Rabbena lekel'hamd" demek. Secdeden kalkıp yine secdeye varırken "Allahü Ekber" demek.

Ruku'da üç kere "Sübhane Rabbiye’l-azıym", sec­dede üç kere "Sübhane rabbiye’l-a’la" demek.

Farz ve vitir, namazlarında ve sünneti müekkede olan sabahın sünneti öğlenin ilk ve son sünneti ve akşamın sünneti ve yatsının son sünnetlerinde son ettehiyyatta oturuşlarında ve ikindi ve yatsının ilk sünnetlerinin ve bütün nafile namazların birinci ve ikinci oturuşlarında Ettehiyyatüden sonra Allahümmesalli… Ve Allahümmebarik… Dualarını okumak.

Kade’de (ettahiyyatü oturuşlarında) erkeklerin sol ayaklarını yatırarak ve sağ ayaklarını dikerek oturmaları, kadınların ise, sağ ve sol ayaklarını sağ tarafa yatırarak oturmaları sünnettir.

Tekbir için eller kaldırılırken ellerin parmaklarını hafifce açık tutmak.

Rükû halinde erkeklerin ellerinin parmaklarını açık olacak şekilde elleriyle dizlerini tutmaları (kadınlar bu halde parmaklarını açık tutmazlar)

Rükûda erkeklerin dizlerini dik, kadınların hafif bükük tutmaları sünnettir. Bu halde erkeklerin sırtları düz kadınların ki ise yukarıya doğru meyilli bulunur.

Secdeye varırken özür yoksa önce dizleri sonra elleri sonra yüzü koymak. Kalkarken önce elleri dizlerin üzerine koyduktan sonra dizleri yerden kaldırmak sünnettir.

Tahiyyata oturuşlarda ve iki secde arasında ellerin kıbleye yönelik olarak uylukların üzerine konup dizlerin tutulması.

Namazların sonunda selam verirken önce sağ tarafa, sonra sol tarafa selam vermek.

İmam için tekbiri, “SemiAllahu”yu ve selamı cemaat işitecek kadar sesli söylemek cemaat ve yalnız kılan için kendi işitecek kadar söylemek. [1]

Tekbir esnasında özrü yoksa başını aşağı indirmemektir.[2]

Sütre dikmek; sahra ve benzeri açık yerlerde namaz kılan kimse önünden başkasının geçmesi muhtemelse karşısına en az bir arşın boyunda bir deynek diker, deyneği dikemiyorsa yanı üzere uzatır, bir arşın boyundaki sandalye veya ona benzer şeylerde sütre vazifesi görür.[3]

 


[1] İbni Abdin c.2.s.171 (Riyad). Halebî Sağir Tercümesi s.214 (Osmanlıca baskı). Mülteka Tercümesi Mevkûfat c.1.s.129.

[2] İbni Abdin c.2.s.171 (Riyad).

[3] Ömer Nasuhi Büyük İslam İlmihali

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>