canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

BAYRAM NAMAZI - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

BAYRAM NAMAZI

 

 

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Medine-i Münevvereyi şereflendirince, ora hal­kının senede iki defa bayram yaparak eğlendiklerini öğrenince, onlara şöyle buyurmuş:

قَدْ أَبْدَلَكُمُ اللّٰهُ يَوْمَيْنِ خَيْرًا مِنْهُمَا الْفِطْرَ وَالْأَضْحٰى

"Allahu Teâlâ size o iki bayram günlerine karşılık onlardan daha hayırlı olarak Kurban Bayramını ve Ramazan bayramını ihsan etmiştir."[1]

O günlerin Ramazan ve Kurban Bay­ramı günleri olduğunu müjdelemiştir. Ramazan bayramı üç gün, Kurban Bayramı da dört gündür.

Kendilerine cuma namazı farz olanlara, cuma namazının vücub ve eda şartları içinde, Ramazan ve Kurban Bayramı namazları vacibtir. Yalnız Bayram namazlarında hutbeler vacib değildir. Bu namazlardan sonra hutbe okunması sünneti seniyedir.

Bayram namazlarının ilk vakti, işrak zamanıdır. Güneşin görünüşüne nazaran ufuktan bir veya iki mızrak boyu[2] kadar yükselip kerahet vaktinin çıktığı andır.

Bayram namazları ikişer rekâttır. Cemaatle aşikâre olarak kılınırlar. Ezan ve ikamet yapılmaksızın imam, iki rekât Ramazan veya Kurban bayramı namazına niyet eder. Cemaat da böyle iki rekât bayram namazı kılmak için imama uymaya niyet eder. “Allahü Ekber” diye iftitah tekbiri alınır, eller bağlanır. Hep birlikte gizlice "sübhaneke" okunur. Sonra imam yüksek sesle, cemaat da gizlice “Allahü Ekber” diye Üç tekbir alırlar. Tekbirler de eller yukarıya kaldırılıp ondan sonra yanlara salıverilir, her tekbir arasında üç tesbih mikdarı durulur. Üçüncü tekbirden sonra eller bağlanır.

İmam gizlice "Euzü-Besmele" çektikten sonra, aşikâre olarak Fatiha suresi ile bir mikdar daha Kur'an-ı Kerim’den okur. Aşikâre "Allahü Ekber" diyerek, bilindiği gibi rükû ve secdelere gider. Cemaat da gizlice tekbir alarak imama uyar. Sonra yine tekbir alınarak ikinci rekâta kalkılır. İmam gizlice “Besmele” den sonra yine aşikâre olarak Fatiha suresi ile bir mikdar daha Kur'an okur. Tekrar üç defa eller kaldırılarak birinci rekâtta olduğu gibi üç tekbir alınır. Ondan sonra imam yine aşikâre, cemaat ise gizlice "Allahü Ekber" diye rükûa ve secdelere varırlar. Sonra oturulup gizlice "Tahiyyat, Salli-Barik ve dilerse Rabbena atina" duaları hep birlikte okunur ve iki tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bu halde bayram namazlarının her rekâtında üç fazla tekbir bulunmuş olur ki bunlar da vacibdir.

İmam bayram namazını kıldırdıktan sonra hutbe okumak için minbere çıkar. Cumada olduğu gibi iki hutbe okur. Ancak bu bayram hutbelerine tekbir ile başlanır. Cemaat de bu tekbirlere hafifçe katılır. Hatib, Ramazan Bayramı hutbesinde cemaate Fıtır Sadakası üzerinde, Kurban Bayramı Hutbesinde Kurban ve Teşrik tekbirleri konusunda bilgi verir. Cuma hutbelerinde sünnet olan şeyler, bayram hutbelerinde de sünnet­tir. Mekruh olanlar da aynen mekruhtur.

Bayram namazında imam birinci rekâtta tekbirlerini unutsa Fatiha’yı tamamlamadan veya tamamladıktan sonra hatırına gelse tekbirleri alır ve Fatiha’yı tekrar eder. Eğer Fatiha’dan ve zammı süreden sonra hatırına gelse tekbirleri alır. Kıraatı iade etmez. Eğer rükûda hatırına gelse tekbirler için kıyama dönmeden ellerini kaldırmadan tekbirleri rükûda eder. Eğer rükûdan kalktıktan sonra hatırına gelirse tekbirlerin yeri fevt olduğu için tekbirlerde fevt olur. Şimdi vacip olan tekbirlerden birini yahut hepsini sehven terk eylese secde-i sehv lazım olur. [3]

Bayram namazında imam tekbirleri bitirip kıraata başladıktan sonra cemaate yetişen kişi iftitah tekbirinden sonra usulü üzere tekbirleri eder. İmama rükûda iken yetişirse iftitah tekbirini alır rükûa yetişeceğini kestirirse önce tekbirleri alır sonra rükuya gider. Rükûa yetişeceğini kestiremezse iftitah tekbirinden sonra rükûa gider.

Rükûda iken ellerini kaldırmadan rükûda iken tekbirleri yetiştirdiği kadar getirir tekbirler bitmeden imam rükûdan kalkarsa imama uyar. Yetiştiremediği tekbirler sakıt olur. Birinci rek’ata yetişemeyen kimse imam selam verdikten sonra birinci rek’atı kaza ederken kıraattan sonra tekbirleri ifa eder. İkinci rek’atın rükûsunda imama yetişen kimse birinci rekât’ta anlatıldığı gibi yapar. İkinci rek’atın secdelerinde yetişen kimse imamın selamından sonra kalkarak bayram namazını malum olan usulü üzere yalnızca kaza eder.[4]

Bayram namazlarında, birinci rek’atın rükûuna varmış olan bir imama yetişen kimse, bu rükû’a kavuşacağını tahmin ediyorsa, hem İftitah tekbirini, hem de Bayram tekbirlerini ayakta alarak ondan sonra rükûa varır. Rükûu kaçıracağından korkuyorsa, İftitah tekbirinden sonra hemen rükûa varır ve Bayram tekbirlerini rükû’da alır. Bu tekbirleri alırken ellerini kaldır­maz. Tekbirleri tamamlayamasa dahi, imam kıyama kalkınca o da imamla kalkar, imamın alacağı tekbirlerde imama uyar, İmam sünnete uygun olan tekbirlerin dışına çıkmadıkça, imama tekbirlerde uyulur, sünnet daşında az veya çok almış olduğu tekbirlerde ona uyulmaz.

Bayram namazının ikinci rek’atına yetişen kimse, imam selam verdikten sonra birinci rekâtı kaza etmeye kalkınca, önce Besmele ile Fatiha suresini ve ilave edeceği bir sureyi okur. Sonra gizlice tekbirleri alarak namazı tamamlar.

Bayram namazına yetişemeyen kimse, kendi başına Bayram namazı kılamaz. İsterse dört rekât nafile namazı kılar. Bu, bir kuşluk namazı yerine geçer, sevabı büyük olur.

Ramazan Bayramında, Bayram namazından önce hurma gibi tatlı bir şey yenilmesi müstehabtır. Kurban bayramında ise Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem bayram namazından önce bir şey yemeyip namazdan sonra kurban etinden yedikleri rivayet edilmiştir. Fakat namazdan önce bir şey yenilmesi de mekruh değildir. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in sünnetine uymak daha güzeldir.

 


[1] Müsnedi Ebi Ya’la c.6.s.439/320 (Dımışk), Ebu-l-Fadlu-l-Askalani Fethu-l-Bari c.2. s.442 (Beyrut), Mevkufat c.1. s.265.

[2] Orta boylu bir mızrak, on iki karış uzunluğundadır.

[3] Metalib.

[4] Metalib.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>