canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Dua - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

DUA

 

Dua hakkında Peygamber Efendimizin Hendek harbinde yaptığı dua: Bu konu şöyle ki; Bedir harbinden sonra kafirler Be-dir’in intikamını almak için on bin seçme pehlivan ile gelmişler idi. İslam askeri üç bin idi. İslam askeri bu on bin küffarı görünce, bir kısmı evlerimiz emin yerde değil, bize izin ver, ya Resulullah diye çekildiler. Ancak Resulullah’ın başında üç yüz kişi kalmıştı. İşte Hazret-i Habib-i Ekrem sallallahu Teala aleyhi ve sellem bunların hakkında bu vechile dua etti:

 

اَللّٰهُمَّ مُنْزِلَ الْكِتَابِ سَرِيعَ الْحِسَابِ اِهْزَمِ الْاَحْزَابَ اَللّٰهُمَّ اَهْزِمْهُمْ وَزَلْزِلْهُمْ

 

“Allahümme münzilel kitabi serial hisabi ihzemil ahzabe Allahümme ehzimhum ve zelzilhüm”

Bunun üzerine melekler tekbir ettiler, küffar ordusunun kalp-lerine korku, havf düşüp, katil münhezim oldular. Bir de azim rüz-gar erişip, yerdeki taşları götürüp, ol kavmin başlarına, bedenlerine vurmaya başladı. Birçokları helak oldular. Karar tutamayıp, firar ettiler.

İbrahim aleyhisselamın Duası: Şuara suresi 83. Ayet;

 

رَبِّ هَبْ لِي حُكْمًا وَاَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَۙ

 

Yani, ya Rabbi, bana ilim ver ve mucibiyle amel etmeyi ve nas beyninde hüküm ver ve beni salihler zümresine ilhak et ki, ind-i iuluhiyetinde makbul olan kullarından olayım.

İşte dua da lazım, ilim de daha önemli ki, Cenab-ı Hak Teala ve tekaddes hazretleri seve seve halk edip, yeryüzüne halife edeceği Adem babamıza ilim verdi. Yaradılıp, ruh verince gözü açıldı, aksırdı. Hemen, elhamdulillah dedi. Cenab-ı Hak ya Adem kürsüye çık, konuş, vaaz et buyurdu.

Bakara suresi 31. Ayet:

 

وَعَلَّمَ اٰدَمَ الْاَسْمَآءَ كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلٰٓئِكَةِ فَقَالَ اَنْبِؤُنِي بِاَسْمَآءِ هٰٓؤُلَآءِ اِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ

 

Yani, Cenab-ı Hak, Adem aleyhisselama Esmaların küllisini talim etti. Ayet-i celile ilmin cümle fezailden efdal olduğuna delalet eder. Zira Cenab-ı Hak, melekler üzerine Hazret-i Adem’in ilimle faziletini ispat etmiştir. Eğer insan ve melekler için ilimden daha ziyade bir şeref olmuş olsa idi, Cenab-ı Hak, Adem aleyhisselama onu verirdi. Adem aleyhisselamın faziletini ilimle ispat etmiştir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>