canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

CENAZE DEFİN İŞLERİ - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

CENAZE DEFİN İŞLERİ

 

1- Ölmek üzere olan kimseyi (muhtazarı), bir güçlük yoksa kıbleye doğru sağ yanı üzerine çevirmek müstahabdır. Ayakları kıble'ye doğru olarak ve başı biraz yükseltilerek arkası üstüne de yatırılabilir. Adet haline gelen de budur. Bu halde, başı biraz yukarı kaldırılır ki yüzü kıbleye yönelmiş olsun.

2- Ölüm haline giren kimseye Kelime-i Tevhid telkın edilir. Bu bir sünnettir.

Buna dair Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz hadisi şeriflerinde:

لَقِّنُوا مَوْتَاكُمْ لٰٓا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ

“Ölüme hazır olanlarınıza La ilahe illallah telkın edin”[1] deyi buyuruyor.

Daha ruhu boğazından çıkmadan yanında Tevhid ve Şeha­det kelimeleri okunur. Fakat sen de söyle, diye ona zorlanmaz. Hasta da bu kelimeyi bir defa okuyup başka bir şey söylemezse, artık telkıne son verilir. Böylece son sözü tevhid kelimesi olur. Bu telkını, hastanın hoşlanmadığı bir kimse yapmamalıdır.

Bir hadis-i şerifte Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz:

مَنْ كَانَ آخِرُكَلٰامِه۪ لٰٓاإِلٰهَ إِلَّااللّٰهُ دَخَلَ الْجَنَّةَ

"Her kimin son sözü La ilahe illallah' olursa cennete girer"[2] deyi buyurmuştur. Hastanın yanında Yasin suresini okumak müstahabdır.[3]

Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz hadisi şeriflerinde:

أَقْرَؤُوا  عَلٰى مَوْتَاكُمْ يٰسٓ

“ölüleriniz üzerine Yasin okun”[4] deyi buyuruyor. 

3- Hasta ölünce gözleri yumulur, çenesi kapatılarak bir bez ile iyice çekilip tepesine bağlanır. Bunları yapan kimse kendi duyacak kadar bütün İslam âleminin ve kendisinin kelimeyi tevhid ile ve iman ile göçmesi için kendi duyacak kadar dualarda bulunur.

4- Ölünün üzerinden elbisesi çıkarılır, yıkanması için hazırlanan bir yer üzerine konulur ve üstüne örtü çekilir. Şişme tehlikesi hissedilirse karnının üstüne bir ufak demir parçası konulabilir. Şişme durumu yoksa hacet değildir. Elleri yanlarına uzatılır. Kolları göğsünün üzerine konulmaz. Yanında cünüp, hayiz ve nifas hallerinde olan­lar bulunmaz.

5- Ölünün yanında güzel kokulu bir şey bulundurulur. Yıkanmadıkça yanında Kur'an okunmaz, okunması mekruhtur. Bu durumda başka bir odada Kur'an okunabilir. Ölünün bulunduğu yer geniş olup üzerinde de tam bir örtü bulunduğu takdirde, kendisine yakın oturulmaksızın gizlice Kur'an-ı Kerim okunması da kerahet olmayabilir.

6- Ölünün komşularına ve yakınlarına vefat haberi verilir. Bun­lar da, ölüye karşı son görevlerini yapmaya koşarak sevab kazanırlar. [5]

 


[1] Sahihi Müslim c.2.s.631/916 (Beyrut). Tirmizi, Sünen c.3.s.306/976 (Beyrut). İbni Ebu Şeybe, Musannef c.2.s.446/10857 (Riyad). 

[2] Münavi Feyzu-l-Kadir c.2. s.243-c.5. s.39 (Mısır), Şerhü Nevevi Ala Sahihi Müslim c.1. s.219–220- c.6.s.219 (Beyrut).

[3] Enisül abidin s. 86.

[4] Sahıhi ibni Hıbban c.7.s.269/3002 (Beyrut). İbni Abidin c.3.s.80 (Riyad).

[5] Ömer Nasuhi Bilmen İslam İlmihali.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>