canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

KABİR ZİYARETİ HAKKINDA - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

KABİR ZİYARETİ HAKKINDA

 

Hadisi şerif:

زُورُ الْقُبُورَ فَإِنَّهَا تُذَكِّرُكُمُ الْآخِرَةَ

Manası: “Kabirleri ziyaret ediniz. Çünkü kabir ziyareti size ahretinizi düşündürür ahiret tarafınıza düşüncenizi artırır.”[1] Kalbiniz yumuşar, varacağınız yeri görünce demektir.

Yine hadisi şerifte:

إِذَا تَحَيَّرْتُمْ فِي الْاُمُورِ فَاسْتَع۪ينُوا مِنْ أَهْلِ الْقُبُورِ

Yani “Bir mühüm işinizde şaşıp hayrette kalırsanız kabir ehline gidiniz, yardım isteyiniz”[2] demektir.

Ve yine hısnu hasin şerhinde, Allahu Teâlâ Hazretlerine, enbiya-i zişan ve Rasulu Kiram aleyhimüsselam hazretleri ile ve sıddıkıyn ve evliya ve ulema, salihin ve şüheda rıdvanullahi Teâlâ aleyhim ecmain Hazretleri ile ve yine ameli salih sahibinin kâffesi ile tevessül ve takarrup olunur buyuruluyor.[3]

Bu şöyledir ki; bir adamın başına bir mühim bela gelir. Her taraftan ümidi kesilir, naçar kalır, artık mahvolacağını anlar, İşte o zaman hüsnü zan olunan belli bir zatın mezarını ziyaret eder ve der ki, ey Allahu Teâlâ’nın sevgili kulu, sana hüsnü zannım var ki senin Allahu Teâlâ’ya sözün geçer. Benim bu müşkülümün hallolması için Cenâb-ı Hakk’a yalvar, Allah beni başımdaki felaketten kurtarsın, senin hürmetine beni af etsin der ve biraz sadaka verir, hayır yapar. Mezara biraz mesafeli bir yerde Allah için iki rekât namaz kılar. Hâsıl olan sevabını kabir sahibinin ruhuna bağışlar.

İktidarı imkânı olur ise bir de kurban keser. Kurbanı keserken kurbanın canı Allah rızası için kesilir, hâsıl olan sevabı da kabir sahibinin ruhuna bağışlanır.

Çünkü bu millet müslümandır. Her kestiği hayvanı nerede olursa olsun Bismillahi Allahu ekber diye keser.

Ziyarette kurban kesmek küfür diyen kimseler iyi baksınlar. Allahu Teâlâ’nın ismine kesilmeyen kurban nerede kesilse haramdır. Elhamdülillah bu millet İslam bunu bilir.

Yani kesilen kurban nerede kesilir ise kesilsin Allah’tan başka o mezar halkının ismine başka ismi söyleyerek kesilir ise o zaman o kurban haram olur. Ancak kesilen kurbanlar Allah rızasına kesilir, eti fukaralara sadaka verilir. Hâsıl olan sevabıda o ziyaret ettiği, hüsnü zan ettiği zatın ruhuna bağışlanır.

Kabir ziyaret edenin yedi ihlâs okuması müstehabdır. Ölü azap ehliyse affolunur, değilse okuyan af olunur.

 


[1] Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.147/963.

[2] Ruhu’l-Beyan tefsiri c.5.s.178 (Beyrut). İbni Kemal hadisi erbain şerhi.

[3] Mizanu-n-Nüfus.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>