LEYLE-İ KADİR (KADİR GECESİNDE) KILINACAK NAMAZ: - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

LEYLE-İ KADİR (KADİR GECESİNDE) KILINACAK NAMAZ:

 

İki cihan fahri, âlemlere rahmet olan sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesellem efendimiz ebu Hureyre radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şeriflerinde:   

مَنْ قَامَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِه۪

“her kim leyle-i kadir (kadir gecesini) Allahu Teâlâ’nın vereceği ecri masubatına inanarak ihya eder ise o kimsenin geçmiş günahları affolunur”[1] deyi buyuruyor.

Leyle-i kadir (kadir gecesinde) kılınacak namaz yüz rekâttır. Fatiha’dan sonra bir Kadir (İnna enzelnahu) suresi, üç İhlâs-ı şerif ile kılınır. Buna gücünüz yetmez ise on iki rekât kılınır. Her rekâtta bir Fatiha, beş Kadir, beş İhlâs okunarak kılınır. Yine başka bir şekli, yetmiş rekât, her rekâtta bir Fatiha, bir Kadir suresi ile kılınır. Namazdan sonra yetmiş defa salâvat getirilir. Sonra şu dua yedi defa okunur:

اَللّٰهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ كَر۪يمٌ تُحِبُّ اْلعَفْوَ فَاعْفُ عَنّ۪ى يَا كَر۪يمُ

Bismillahirrahmanirrahiym

“Allâhümme inneke afuvvun kerimun tuhibbu’l-afve, fa’fu anni ya Kerim” diye okunur sonra bu gece zikrullah, ibadet ve dualar ile gece ihya edilir.

 


[1] Sahihi Buhari c.1.s.22/38 (Beyrut). Sahihi Müslim c.1.s.523/760 (Beyrut). İmamı Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.2.s.241/7278-c.2.s.473/10121 (Mısır). Sahihi ibni Hazime c.3.s.195/1894 (Beyrut). Tirmizi, Sünen c.3.s.67/683 (Beyrut).  

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>