canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ZİLHİCCE AYININ İLK ON GÜNÜ HAKKINDA - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

ZİLHİCCE AYININ İLK ON GÜNÜ HAKKINDA

 

Kurban kesecek olan kimsenin aşrı Zilhiccede yani bayramdan on gün önceden itibaren kurban kesinceye kadar tırnak kesme, traş ve üzerini değiştirme işlerini geciktirmesi müstahaptır. Kurban kestikten sonra yıkanır, tırnağını keser ve traş olur. Hacılara benzemek için. Buna dair Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz Ümmü Seleme radıyallahu anha validemizden rivayet olunan hadisi şerifte:

إِذَا دَخَلَتِ الْعَشْرُ وَأَرَادَ أَحَدُكُمْ أَنْ يُضَحِّيَ فَلَا يَمَسَّ مِنْ شَعَرِهِ وَ بَشَرِهِ شَيْئًا

“zilhicce ayının ilk on günü girdiğinde kurban kesmek isteyen kimse cildinden ve saçından hiçbir şeye dokunmasın”[1] deyi buyuruyor.

Aşri-Zilhicce hakkında Aişe-i sıddıka ve radıyallahu anhadan yapılan rivayette Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem zamanında bir kimse vardı. Zilhicce ayı girince oruç olurdu. Onun halini Resulullah sallallahu aleyhi ve selleme haber verdiler. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem sordu:

مَا حَمَلَكَ عَلٰى صِيَامٍ هٰذِهِ الْأَيَّامِ

 “bu günlerde seni bu oruca mecbur eden nedir?” Sualine o kimse:

يَا رَسُولَ اللّٰهِ إِنَّهَا أَيَّامُ مَشَاعِرِ وَأَيَّامُ الْحَجِّ فَأَحْبَبْتُ أَنْ يَشْرِكُنِي اللّٰهِ تَعَالٰى ف۪ي دُعٰٓائِهِمْ

“ya Rasulullah! Bu hac ibadetinin yapıldığı günler Hac günleridir. Hüccacın dualarına Allahu Teâlâ Hazretlerinin beni müşterek kılmasını arzu ederim” deyince Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ona:

لَكَ بِعَدَدِ كُلِّ تَصُومُهُ عَتَقَ أَلْفُ رَقَبَةٍ وَ أَلْفُ بَدَنَةٍ تَهْد۪يهَا وَ أَلْفُ فَرَسٌ تَحْمِلُ ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ فَإِذَا كَانَ يَوْمَ عَرَفَةٍ فَلَكَ عَتَقَ أَلْفَيْ رَقَبَةٍ وَ أَلْفَيْ بَدَنَةٍ تَهْد۪يهَا وَ أَلْفَيْ فَرَسٌ تَحْمِلُ عَلَيْهَا ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ وَ صِيَامٌ سَنَةٍ قَبْلَهَا وَ سَنَةٍ بَعْدَهَا  

“senin bu eyyamda oruç olduğun her gün için bin köle azat etmiş ve bin deve kurban eylemiş ve fi sebilillah kazaya bin at götürmek sevabı vardır. Arefe günü olduğunda senin için iki bin köle azat etmiş ve ikibin deve kurban etmiş ve fi sebilillah kazaya ikibin at götürmek sevabı ve ondan evvel bir sene ondan sonra bir sene oruç tutmuş sevabı vardır”[2] diye cevap verdiği rivayet olunmuştur.

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz Aişe-i sıddıka ve radıyallahu anhadan rivayet olunan hadisi şeriflerinde:

مَنْ أَحْيَا لَيْلَةً مِنْ لَيَالِي عَشْرِ ذِي الْحِجَّةِ فَكَأَنَّمَا عَبْدُاللّٰهِ عِبَادَةٌ مَنْ حَجَّ وَاعْتَمَرَ طُولَ سَنَتِه۪ وَمَنْ صَامَ ف۪يهَا يَوْمًا كَأَنَّمَا عَبْدُاللّٰهِ تَعَالٰى سٰٓائِرَ سَنَتِه۪

“Bir kimsenin bir geceyi zilhiccede ihya eylemesi bütün bir seneyi hac ve umre ibadeti ile ihya eylemesi gibidir ve bir günü oruçlu olması senenin sair vaktinde Allahu Teâlâ hazretlerine ibadetle meşkul bulunması gibidir”[3] buyuruyor.

 


[1] Sahihi Müslim c.3.s.1565/1977 (Beyrut). İmamı Ahmed ibni Hanbel, Müsned c.6.s.289/26517 (Mısır). Darimi, Sünen c.c.2.s.104/1948 (Beyrut).

[2] Gunyetü’t-Talibin c.2.s.33 (Osmanlıca baskı)-c.2.s.280 (Beyrut).

[3] Gunyetü’t-Talibin c.2.s.34 (Osmanlıca baskı)-c.2.s.280 (Beyrut).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>