canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

ZEKÂT KİMLERE VERİLİR? KİMLERE VERİLMEZ? - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

ZEKÂT KİMLERE VERİLİR? KİMLERE VERİLMEZ?

 

Bir kimse zekâtını babasına, anasına, oğluna, kızına, dedesine, ninesine, torunlarına, zevcesine veremez. Zekât ve sadaka camiye verilmez. Zekâtın rüknü, zekâtlık malı fakire mülk olarak vermesidir.

Zekât verilecek kimseler; Müslüman fakirler, düşkünler, sıkıntılı borçlu olanlara, yolda sıkılmış olan paraya çok ihtiyaçlı olanlara yolculara ihtiyaçları kadar verilir. Fakir kardeşine, bacısına verebilir.

Zekâtı vermek efdal olan yönleri; Evvela kız ve erkek kardeş, onlardan sonra kız ve erkek kardeşlerinin evlatlarına, bunlardan sonra amcaları ve halalarına daha sonra amca ve halasının çocuklarına, sonra dayıları ve teyzelerine ve bunların çocuklarına, daha sonra düşkün yakın akrabalarına ve fakir düşkün komşularına vermesi efdaldır.

Fakat bu efdal olan isimleri geçen; kardeş, bacı, amca, dayı, hala, komşu bunların içlerinde geçimi çok dar fakir düşenlere vermek efdaldır. Yoksa maddiyeti yerinde, geçimi yerinde bir borcu sıkıntısı da yok bunlara verilmez.

Bunların yerine çevrelerde bildiğin, duyduğun, Müslüman çok daha düşkün fakirler, Müslüman dul kadınlar, yetim sahibi olan fakir düşkünler sorulur, onlara verilir.

Zengin bir adam bir fakirde alacağı parası var, fakir düşkün, verme iktidarı olmadığını da anladın, fakirdeki olan paranı zekâtına sayabilirsin.

Bir Hadisi şerifin mealinde: “Bütün ameller niyete bağlı.” Niyet karşılığında bu adamda zekâtını o fakirden alacak olduğu para fakirin verme iktidarı yok ise fakirdeki alacağı parayı zekâtına sayabilir. İnşaallah kabuldür.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>