canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

HACCIN VACİBLERİ - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

HACCIN VACİBLERİ

 

1. Mikat denilen ihrama girme yerini ihramsız olarak geçmemek.

Mikat yerleri; Medine tarafından Mekke’ye gidenlerin mikat yeri Zü’l-Huleyfe’dir. Şam tarafından Mekke’ye gidenlerin mikat yeri Cuhfe’dir. Irak tarafından Mekke’ye gidenleri için mikat yeri Zat-ı Irk’tır. Necd tarafından gidenler için mikat yeri Karn denilen mevkidir. Yemen tarafından gidenler için Yelemlem denilen mevkidir.

Gerek hac, gerek umre, gerekse herhangi bir iş için Mekke’ye gitmek isteyen kimsenin bu mikat yerlerinden ihramsız girmesi haramdır. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz ibni Abbas radıyallahu anhudan rivayet olunan hadisi şerifte:

لَا يَدْخُلُ مَكَّةَ إِلَّا بِإِحْرَامٍ        

“hiç kimse ihramsız Mekke’ye giremez”[1] deyi buyuruyor. Zira ihram, bu mübarek yere tazim içindir. İhrama mikat yerine gelmeden evvel girmek caizdir. Mikattan içeride oturan kimselerin ihramsız olarak Mekke’ye girmeleri caizdir. Mikat ile Mekke arasında oturanların hac için ihrama girme yerleri bulundukları yerdir. Umre ihramı için ise haremin dışında Hill denilen mevkide ihrama girerler.[2]  

2. İhramda yasak olan şeylerden uzak durmak, mesela dikişli elbise giymek gibi ileride anlatılacak olan ihramın mahzurlarından uzak durmak.

3. Arafat’ta durmayı (vakfeyi) zevalden sonra güneş batıncaya kadar uzatmak.

4. Kurban Bayramının birinci günü tan yeri ağardıktan sonra ve güneş doğmadan önce Müzdelife’de vakfe yapmak (durmak) eğer zayıf olan veya hasta olan kimseler veyahut sıkışmaktan korkan kadın Müzdelife’de durmayı terk etse üzerlerine bir şey lazım gelmez. Amma özürsüz terk eden kimseye kurban lazım olur.

Arafat’tan inip Müzdelife’ye gelince Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Meş’ar-ı Haram denilen yerde zikrullah yapmadan geçmemiş. Cenâb-ı Hak Ayeti Kerimede:

فَاذْكُرُوا اللّٰهَ عِندَ الْمَشْعَرِ الْحَرَامِ

“Meş’ar-ı Haram yanında Allah’ı zikredin.”[3] Meş’ar-ı Haram denilen yer Kuzah tepesi denilen tepedir.

5. Dört devresi (şavtı) farz olan ziyaret tavafının üç şavt (devre) daha ilave ederek yediye çıkarmak.

6. Ziyaret tavafını kurban kesme günlerinde yapmak.

7. Dışarıdan gelen hacıların (veda) tavafı yapmaları.

8. Tavaf ederken hadesten tahir ve avret yerleri örtülü olmak.

9. Tavafa daima Hacer-i Esved tarafından başlayıp Kâbe’yi sola alarak yapmak. Özürsüz olanların bu tavafı yürüyerek yapması gerekir.

10. Her tavaftan sonra iki rekât namaz kılmak.

11. Tavafı hatim denilen yerin arkasından yapmak. Hatim denilen Kâbe’yi Muazzama’nın yanında yarım dairelik bir yer yarım duvar çevrilmiştir. Bu duvara hatim denilir. İşte haremi şerif içinde bu duvarın arka tarafında tavaf edilir.

12. Safa ile Merve arasında yedi ke­re sa’y etmek. Sa’ye Safa tepesinden başlamak. Özürsüz olanların bu sa’yi yürüyerek yapması gerekir.

13. Mina’da cemreleri (küçük taşları) atmak. Mekke-i Mükerreme’ye iki saatlik bir mesafede bulunan Mina sahasında bir birine birer ok atımı kadar uzak üç mevzide üç taş yığını vardır ki bunlara cemre-i ulâ, cemre-i vustâ, cemre-i akabe denir.

Kurban bayramının birinci günü büyük şeytana Bismillahi Allahu ekber denilerek yedi taş atılır. Bu yedi taş teker teker atılacak hep birden atılsa kifayet etmez bir taş yerine geçer. İkinci gün üçüne birden teker teker yedişer defa atılır. Üçüncü gün yedişer defa teker teker atılır.

Bundan sonra isterse Mekke’ye gider. Yalnız bayramın dördüncü gününün fecri doğmadan önce gitmelidir. Şayet dördüncü günün fecri doğacak olursa o günde taş atmadan gidemez. Zira taş atma vakti girmekle taş atılması vacib olmuştur. Dördüncü günde taşların zevalden önce atılması caizdir.[4]

14. Mina’da taşları attıktan sonra Kurban kesmek ve daha sonra Mekke-i Mükerreme’nin hareminde ve Kurban bayramının ilk üç günün­den birinde saçları tıraş olmak veya saçları kısaltmak, kadınlar saçlarının biraz ucundan kesiverirler. Saçsız olanlar başları üzerinde usturayı gezdirerek bu vazifeyi yerine getirirler.

Kurban kesmek hac ile umreyi cem etmiş olanlara vaciptir.

Haccın vaciblerinden biri terk edilirse bir kurban kes­mek gerekir ve fakirlere dağıtılır. Terk edilen bir vacip yeniden yapılınca ceza sakıt olur. Abdestsiz yapılan bir tavafı yeniden yapmak gibi.

 


[1] Abdurrezzak, el-Musannef c.2.s.566/4482 (Beyrut). Tabarani, el-Mu’cemü’l-Kebir c.11.s.435/12236 (Musul).

[2] Mevkûfat c.2.s.386.

[3] Bakara Suresi, 2/198.

[4] Mevkûfat c.1. s.418.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>