canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

HACCIN ÇEŞİTLERİ - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

HACCIN ÇEŞİTLERİ

 

Farz, vacib ve nafile, olmak üzere üç kı­sımdır.

Bütün şartlarına kavuşan bir Müslüman’ın bir kere hac etmesi farzdır. Kendine hac edeceğim diye adak adayan (nezr eden) kimsenin hac etmesi ve başlanılmış iken bozulan nafile haccı kaza etmek vacibdir. Daha buluğ çağı­na girmemiş çocuğun ve farz olan haccını yapmış olan bir Müslüman’ın tekrar yapacağı veya yaptığı hac da nafile hacdır.

Bu farz, vacib ve nafile olan hac ayrıca üç çeşide üç kısma ayrılır; Hacc-ı Kıran, Hacc-ı Temettu, Hacc-ı İfrad.

Hacc-ı Kıran; bu haccı yapacak olan bir Müslüman, ihrama girerken hem farz olan hacca hem de umreye niyyet ederek bu Haccı yapar. Yani, bir Müslüman’ın hac mevsimi içinde umre yaptıktan sonra ihramdan çıkmadan vazifelerin tamamlayarak yaptığı hacca Hacc-ı Kıran denir.

Hacc-ı Temettu; Hac mevsiminde mikatta ihrama gi­rerken sadece umreye niyyet edilip umre vazifesini yaptıktan sonra ihramdan çıkar. Memleketine dönmeden aynı hac mevsiminde zilhiccenin sekizinci gününde veya daha önce Mekke-i Mükerreme’de tekrar ihrama girer ve hacca niyet ederek hac vazifelerini tamamlar.

Hacc-ı ifrad; umreye niyet etmeden yapılan Hacca Hacc-ı ifrad denir. İhrama girerken yalınız hacca niyet edilir. Bu ifrad Haccını yapana da Müfrid denir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>