canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

UMRE - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

UMRE

 

 

Üzerine Hac farz olan kimsenin umre yapması caizdir.[1]

Umre müekked sünnettir. Umrenin iki farzı vardır: İhram ve tavaf. Bunlardan ihram şart; tavaf, rükündür.

Umrenin Vacipleri: Safa ve Merve arasında sa’y etmek ve traş olmak. 

Umrenin Yapılışı: Hac da olduğu gibi ihrama girer İki rekât namaz kılar. “ya Rabbi!  Umre yapmak istiyorum, onu kolaylaştır ve kabul eyle” diye dua eder ve arkasından telbiye söylenir.

Bunları yapınca umre için ihrama girilmiş olur. Farz hacda yasak olan işler, umrede de ihramda bulundukça yasaktır.

Mekke’ye girince, umre için tavafta bulunur iki rekât tavaf namazından sonra Safa ile Merve arasında sa'y eder. Bundan sonra başının saçlarını traş eder veya kısaltarak umresini tamamlar. İstediği elbiseyi giyebilir. Kendisinde ihramda haram olan şeyleri helâl olur.

Umrenin çoğu hareketleri tıpkı hac gibidir, fakat umrede hacdan farklı bazı hususlar vardır ki şunlardır;     Umre sünneti müekkededir.        Umrenin belli bir zamanı yoktur. Beş gün hariç senenin her gününde yapılabilir. Bu beş gün; Arefe günü ve kurban bayramının dört günüdür. Bu günlerde umre için ihrama girmek tahrimen mekruhtur.

Umrede Arafat’ta vakfe yapılmaz. Müzdelife’de durulmaz. Cemreler taşlanmaz.      İki namaz bir vakitte cem yapılıp kılınmaz. Kurban kesmek yoktur. Umrede kudum tavafı yoktur. Veda tavafı yoktur.

 


[1] Mevkûfat c.1.s.376

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>