canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Kardullah-Allah İçin Borç Verme: - (Sırru'l-Esrar 2.cilt)

Kardullah-Allah İçin Borç Verme:

 

 

Cenâb-ı Hak Teâlâ hazretleri ayeti kerimede:

 اِنْ تُقْرِضُوا اللّٰهَ قَرْضًا حَسَنًا يُضَاعِفْهُ لَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْۜ وَاللّٰهُ شَكُورٌ حَل۪يمٌۙ

 

“eğer sıkılmış olanlara kardullah Allah için borç verirseniz Allahu Teâlâ onu sizin için kat kat artırır ve sizi de affeder yardımınızdan dolayı. O Allahu Teâlâ Şekur’dur, O’nun rızası için verdiğiniz az miktar karşılığında büyük ecirler, mükâfatlar ihsan edendir. Halim’dir, günahları affeyleyip yumuşaklıkla muamele eyleyendir[1] buyuruyor.

Kardullah; bir karşılık menfaat beklemeden Allah için borç verdiğinden sevap kazanıyor, Cenâb-ı Hak Teâlâ’nın affına mazhar oluyor.

Dara düşmüş, eşinden dostundan işi dönmemiş bir kimsenin borç almayı temin için bir malı değerinden yüksek bir fiyata alınmasına imamı ebu Yusuf tarafından ruhsat verilmiş. Çünkü her zaman menfaatten arınmış kardullah yani karşılıksız sırf Allah için, rıza-i ilahiyeyi tahsil için borç verecek kimse bulunamayabilir. Bundan dolayı insanların ihtiyaçlarını kolaylaştırmak için ruhsat verilmiş.[2]  

İhtiyaç sahibi dara düşen kimselere Allah için yardımcı olma konularında sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimizin birkaç hadisi şerifini yazalım İnşaallahu Teâlâ.

Evet, âlemlere rahmet olan sevgili peygamberimiz sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz İbni Said radıyallahu anhu tarafından rivayet olunan hadisi şerifte:

مَن أَعَانَ مُؤْمِنًا عَلٰى حَاجَتِه۪ وَهَبَ اللّٰهُ لَهُ ثَلَاثًا وَسَبْع۪ينَ يَصْلِحُ اللّٰهُ لَهُ دُنْيَاهُ وَ أَخَّرَ لَهُ اثْنَيْنَ وَ سَبْع۪ينَ رَحْمَةً مَدْخُورَةً ف۪ي دَرَجَاتِ الْجَنَّةِ

  “her kim bir ihtiyacından dolayı bir mü’mine yardım etse Allahu Teâlâ ona yetmiş üç rahmet verir. Bunun biri dünyasını ıslah etmeye kâfi gelir. Geri kalan yetmiş ikisi o kimsenin cennette ki dereceleri için saklanır”[3]buyuruyor.

İbni Ömer radıyallahu anhu tarafından rivayet olunan hadisi şerifte:

   مَنْ أَعَانَ مُسْلِمًا بِكَلِمَةٍ أَوْ مَشٰى لَهُ خَطْوَةٍ حَشَرَهُ اللّٰهُ عَزَّ وَجَلَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَعَ الْأَنْبِيٰٓاءِ وَالرُّسُلِ آمِنًا وَأَعْطَاهُ عَلٰى ذٰلِكَ أَجْرٍ سَبْع۪ينَ شَه۪يدٍ أُقْتُلُوا ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ

“her kim bir Müslüman’a bir kelimeyle yardım etse veya onun için yani o Müslüman’a yardımcı olmak için bir adım yürüse Allahu Teâlâ onu yevmi kıyamette Peygamberler ve Resullerle beraber emin olarak haşreder ve buna karşılık olarak kendisine Allah yolunda öldürülmüş yetmiş şehid ecri sevabı verilir”[4] buyuruyor.

Yine Rasulullah sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz Zeyd ibni Erkam radıyallahu anhunun rivayet eylediği hadisi şeriflerinde:

مَنْ أَنْظَرَ مُعْسِرًا بَعْدَ حُلُولٍ أَجَلِه۪ كَانَ لَهُ بِكُلِّ يَوْمٍ صَدَقَةٍ

“her kim darda olan alacaklısına günü geldikten sonra mühlet verirse her günü ona bir sadaka olur”[5] deyi buyuruyor.

Ebu Yesr radıyallahu anhu tarafından rivayet olunan diğer bir hadisi şerifte:

مَنْ أَنْظَرَ مُعْسِرًا أَوْ وَضَعَ لَهُ أَظِلَّهُ اللّٰهُ ف۪ي ظِلِّه۪ يَوْمَ لَا ظِلَّ اِلَّا ظِلَّهُ   

“her kim alacaklı olduğu darda olan fakire mühlet verse veya borcunu bağışlasa Allahu Teâlâ kendi arşı ilahiyesinden başka gölge bulunmayan kıyamet gününde kendi muhabbet gölgesinde gölgelendirir himaye eder[6] deyi buyuruyor. 

Yine Rasulü Ekrem sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem hazretleri hazreti Enes radıyallahu anhu tarafından rivayet olunan hadisi şerifte:

مَنِ الْطَفَ مُؤْمِنًا أَوْ قَامَ لَهُ بِحَاجَةٍ مِنْ حَوٰٓائِجِ الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ صَغُرَ ذٰلِكَ أَوْ كَبُرَ كَانَ حَقًّا عَلَى اللّٰهِ أَنْ يَخْدِمَهُ خَادِمًا يَوْمَ الْقِيَامَةِ  

“her kim bir mü’mini taltif eder, dünya ve ahret ihtiyaçlarından küçük veya büyük bir hacetini görürse yani dünyevi maişet yönünden bir sıkıntısını giderse veya ahret yönünden din babında bir cehaletini giderse Allahu Teâlâ kıyamet gününde ebediyen ona hizmet edecek bir hadim hizmetçi vermeyi vaad ediyor”[7] deyi buyuruyor.

 Buraya kadar dara düşmüş, ihtiyaç sahibi olan kimselere yarımcı olmanın faziletleri ayeti kerime ve hadisi şerifler ile beyan edildi.

 


[1] Teğabün suresi 64/17

[2] Hukuku İslamiyye Kamusu c.6.s.100.

[3] Ramuze’l-Ehadis c.2.s.406/7

[4] Ramuze’l-Ehadis c.2.s.406/6

[5] Ramuze’l-Ehadis c.2.s.410/7. Hatibi Bağdadi, Tarihi Bağdad c.1.s.304/172 (Beyrut).

[6] Levamiu’l-Ukul şerhu Ramuze’l-Ehadis c.4.s.336. Ramuze’l-Ehadis c.2.s.410/6.

[7] Ramuze’l-Ehadis c.2.s.410/1

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>