canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Keramet - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

KERAMET

 

Tasavvuf kerameti üçe ayırıyor: Keramet-i keşfiye, keramet-i hissiye, keramet-i ilmiye. Keşfiye görmektir, yani bir şeyi keşfedip, görmektir. Keramet-i hissiye herkesin göreceği şekilde olanlar; ateşe girmek, şiş topuz vurmak gibi, herkesin göreceği şeylerdir. Keramet-i ilmiye ile bilinen, yani ilim ile kalbe tecelli eyleyen ilim ile vakıf olmaktır. Bu kerametlerin efzal olanı keramet-i ilmiyedir. Çünkü Adem babamıza verilen keramet-i ilmiyedir. Musa aleyhis-selamın Hızır aleyhisselama gidip, öğrenmek istediği keramet-i ilmiye ki, ilm-i ledün idi. Bu ilim ancak Cenab-ı Hakk’ın sevdiklerine mahsus bir vergisidir. Yukarıda Musa aleyhisselam ile kavminin Firavun’un ve kavminin halleri beyan edilmişti.

Nemrud ve erkan-ı hükümet İbrahim aleyhisselamı helak etmeyi düşündüler. Yakılmasına karar verdiler. İbrahim aleyhisselamı yakmak için yedi gün ateş yaktılar. Sekizinci gün Hazret-i İbrahim’i mancınık ile ateşin ortasına attılar. İbrahim aleyhisselam; (Ali imran suresi ayet-173)

 

حَسْبُنَا اللّٰهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Virdine devam eder.

Enbiya suresi 69. Ayet-i kerime’sinde buyuruluyor ki;

 

قُلْنَا يَا نَارُ كُونِي بَرْدًا وَسَلَامًا عَلٰىٓ اِبْرٰهِيمَۙ

 

Yani, Cenab-ı Hak onların yaktığı ateşe hitaben, ey ateş, İbrahim’in üzerine soğuk ve selamet ol ve İbrahim’i yakma, dedik. Hazret-i İbrahim’in orada yedi gün kaldığı mervidir. O yedi günde dünyada en ziyade telezzüz ettiğim, o yedi gündür, buyurduğu mervidir.

İşte Hakk’ın batıl üzerine daima galebe ettiğini ve Hakk’a irşad için çalışanları Cenab-ı Hakk’ın himaye eylediğini ve batıl olan şeylerin Hakk’a karşı muzmahil olduğunu ve batılı irtikab edenlerin aleme karşı rezil ve rüzvay olduklarını Cenab-ı Hak bu gibi olan vakaları Kur’an-ı Kerim’de beyan etmiştir ki, ümmet-i Muhammed her birinden ibret alsınlar.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>