canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Müslümanın Nişanı - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

MÜSLÜMANIN NİŞANI

 

Has müslümanın nişanı beştir;

1-     Düşmanına karşı vakarlı olur, demek şudur; kafirlere, münafıklara ve fasıklara alçak tarafını göstermez. Maide suresi 54. Ayet:

اَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِن۪ينَ اَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِر۪ينَۘ

Yani mü’minlere gelince, gayet yumuşak ve gönlü engin olur, kafirlere katı ve şiddetli olur.

2-     Sözünde durmak, vaadinde durmak, mertlik Müslümanın şanındandır. Müslümanlık horluk değildir. Şimdi öyle bazı kimseler var ki, müslümanlık bir horluk, zelillik imiş gibi zan ederler. Halbuki öyle değildir. Müslümanlık pehlivanlıktır. Dahi cesurluktur, kahramanlıktır.

3-     Şecaatli olmak, şöyledir ki, müslüman öyle metin olur ki, cümle alem silahla üstüne gelseler Cenab-ı Hakk’a sığınıp, asla gözü yılıp korkmaz. Müslümanlık her kime olursa, boyun eğmek değildir, hem de cesarettir.

4-     Dostluğu muhafaza etmek, şudur ki, Müslüman dostuna o kadar sebatlı olur ki, malını malından, evladını evladından, na-musunu namusundan ayrı kayırmaz. Hem az boz şeyler için dos-tundan ayrılmaz. Daima ileriyi düşünüp, sebat eder.

Akrabaya gayretli olur. Gayretli demek şudur ki, katiyyen akrabasıyla düşman olmaz. Akrabayı unutmaz. Sütsüzlük etmez. Akrabasına hor bakan sütsüzdür. Hürmet etmek muhakkak lazımdır. Daima gayretini çeker. Allah için de dost, akraba da böyledir. Daima onları düşünüp, onları her türlü kötülüklerden korur. İyilik-lere çeker, onların selametini düşünür.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>