canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İtikad - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

İTİKAD

 

Şimdi burada itikat ile alakalı hadis-i şerif zikredelim;

 

سَتَفْـتَرِقُ اُمَّتِى ثَلٰثَ وَسَبْعِينَ فِرْقَةً كُـلُّهُمْ فِى النَّارِ اِلَّا وَاحِدَةً مَنْ وَاحِدَةً يٰا رَسُولَ اللّٰهُ قَالَ مٰااَنَا عَلَيْهِ وَاَصْحَابِى

 

Yani, “ümmetim yetmiş üç fırkaya, mezhebe ayrılır, hepsi de cehenneme gider, yalnız biri değil; o, kurtulur.” O kimlerdir, ya Resulullah diye sordular; “Ben ve Benim ashabım ne itikatta ise ondan ayrılmayanlardır”[1], diye buyurdu.

Bu yetmiş üç fırkadan biri ehl-i sünnettir. Fırka-i naciyedir. Bunlar, Peygamber Efendimizin ve ashabının itikadından ayrılmayanlardır. Bu yetmiş iki bozuk fırkalar; kimisi mezar telkinini, kimisi şefaati, kimisi tarikatı, kimisi ashaba buğzederler. Kimisi dört halifeleri ayırır; üçüne itiraz ve buğz ederler, kimisi iradeyi inkar ederler, kimisi zikrullaha itiraz eder. Bu kadar zikrin ne lüzumu var derler. Kimisi cehri zikrullaha itiraz eder, kimisi evliyaullahın kerametini inkar eder. Bizlere lazım olan Cenab-ı Hak kendine noksansız, kuvvetli iman ve rızalı, ihlaslı amel etmeyi ve O’nun Resulüne ve ashabına uymayı cümle ümmet-i Muhammed din kardeşlerimize Cenab-ı Hak müyesser eylesin, amin.

 


[1] Tabarani El-Mu’cemu’l Evsat, c. 5, s. 137/4886 (Kahire), Hakim El Müstedrek, c. 1, s. 218/443 (Beyrut), Ebu Nuaym Hilyetü’l-Evliya c. 9, s. 242 (Beyrut)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>