canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Hazereti Fatıma'nın Fazileti - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

HAZRET-İ FATIMA’NIN FAZİLETİ

 

اَحَبُّ اَهْل۪ى اِلَىَّ فَاطِمَةُ

“Ehl-i beytim meyanında en ziyade sevdiğim Fatıma’-dır.”[1]

سَيِّدَاتُ نِسٰٓاءِ اَهْلِ الْجَنَّةِ اَرْبَعٌ مَرْيَمُ وَفَاطِمَةُ وَخَد۪يـجَةُ وَآسِيَةُ

“Cennet hanımlarının ekabiri dörttür. Onlar; Meryem, Fatıma, Hatice ve Asiye hazeratıdır.”[2]

فَاطِمَةُ بِضْعَةٌ مِنّ۪ى فَمَنْ اَغْضَبَهَا اَغْضَبَن۪ى

“Fatımatü’z–Zehra benden bir cüzdür. Onu gazaplan-dıran beni gazaplandırmış olur.”[3]

فَاطِمَةُ سَيِّدَةُ نِسٰٓاءِ اَهْلِ الْجَنَّةِ اِلّٰا مَرْيَمَ

“Hazret-i Meryem müstesna olduğu halde Fatımatü’z–Zehra cennet kadınlarının büyüğüdür.” [4]

Hazret-i Fatıma validemiz nübüvvetten beş sene evvel Hatice radiyallahu anha’dan tevellüd etmiştir. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin kızlarının cümlesinin küçüğüdür. Ve nisa-i aleminin seyyidesi ve Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin sevgilisidir. Zira Hazreti Fatıma radiyallahu anha ziyade zahide ve abide idi. Zahid ve abid olan evladı diğer evladından ziyade sevmek mubahtır.

Ve Hazret-i Fatıma radiyallahu anha’nın Fatıma ism-i şeri-finden gayri dört isimleri vardır ki, biri Betül, biri Zahir, biri Zahire ve biri de Mutahhire’dir. Bu isim ile tesmiye olunduğunun aslı bu-dur ki, yani hayızdan ve evlat getirdiğinde nifas kanından Zahire ve Mutahhara olup, asla kan görmemiş ve bir vakit namazı tehir et-memiş ve namaz ve ibadeti bütün ömründe kamil ve mükemmel olmakla, bu isimler ile tesmiye olunmuştur.

Hicretin ikinci senesinde Fatıma radiyallahu anha Hazret-i İmam-ı Ali kerremallahu vechehu ve radiyallahu anh hazretlerine tezvic edilip, ondan Hasan, Hüseyin, Muhsin, Zeynep, Ümmü Gül-süm ve Rukiyye namında üç erkek, üç kız evladı oldu. Ama Muhsin ve Rukiyye henüz tıfıl iken, vefat eylediler ve Zeyneb Abdullah bin Cafer’e ve Ümmü Gülsüm dahi Ömer bin Hattab’a tezvic edildi ve onlardan nesil kalmadı.

Hazret-i Fatıma radiyallahu anha, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemden altı ay sonra Medine-i Münevvere’de teşrif-i dar-ı ukba buyurdular. Ve ömr-ü şerifleri yirmi yedi, yahut yirmi sekize vasıl olmuş idi. Fatıma radiyallahu anha’yı Ali kerremallahu veche gusül edip ve namazını kılıp, Baki’ye defin eyledi ve bazıları da Re-sulullah sallallahu aleyhi ve sellemin yanına defin olundu dediler ve Fatıma radiyallahu anha’nın fedail-i şerifesi gayet çoktur.


[1] C.Sağir Muhtasarı c.1. s.83/124 (1:168/203), Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.27/143.

[2] C.Sağir Muhtasarı c.2. s.478/2387 (4:124/4759), Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.27/144.

[3] Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.28/145, C. Sağir Muhtasarı c.3. s.39/2807 (4:421/5834).

[4] C.Sağir Muhtasarı c.3. s.39/2808 (4:421/5835), Kenzü-l-İrfan 1001 Hadis s.28/146.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>