canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

HACI MUSTAFA GÜNEŞ EFENDİ HAZRETLERİNİN SOHBETLERİ 7 ( DÜNYA VE AHİRET İÇİN ÇALIŞMA) - (BAHRU'L-VEFA)

 

HACI MUSTAFA GÜNEŞ EFENDİ HAZRETLERİNİN SOHBETLERİ 7

7. Sohbet: DÜNYA VE AHİRET İÇİN ÇALIŞMA

Hacı Mustafa Güneş Efendi Hazretlerinin Sohbeti:

Mevlid Kandili. (09.08.1995. Gaziantep Çarpın-Işıklı)

 

         Hep toplum cemaatimiz, uzaktan yakından gelenler Allah hepiciğinizden razı olsun. Muradı maksutlarımıza hayırlı, rızalı olaraktan nail etsin. Bu mübarek gece hürmetine, ihlaslı ihya edenlerinkiyle beraber Cenâb-ı Hak bizleride hissedar etsin. O sevgili habibinin hürmetine O'nun mübarek ruhaniyetinden feyizlenmeyi, gıdalanmayı, faydalanmayı ve onunla beraber teveccüh ve rabıtamızın adabını, erkânını ihlaslı olaraktan ihsan etsin Cenâb-ı Hak.

         İnşaallah Cenâb-ı Hak Teâlâ hazretleri izin verirse mevlide başlayacağız, biraz dinleyin yerleşin; mevlidden önce Peygamberimiz sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimizin bir hadis-i şerifi hatırıma düştü. Allah izin verirse onu inşallah söyleyelim başlayalım mevlide, yerleşin.

         Peygamberimiz sallallahu Teâlâ aleyhi vesellem efendimiz buyuruyor ki;

 

اِعْمَلْ لِلدُّنْيَا بِقَدَرِ بَقٰٓائِكَ ف۪يهَا وَاعْمَلْ لِلْآخِرَةِ بِقَدَرِ بَقٰٓائِكَ ف۪يهَا وَاعْمَلْ لِلّٰهِ بِقَدَرِ حَاجَتِكَ إِلَيْهَ وَاعْمَلْ لِلنَّارِ بِقَدَرِ صَبْرِكَ عَلَيْهَا

         şu içindeki yaşadığınız dünya âlemini iyi bir düşünün tefekkür edin; dünya âleminde ne kadar burdakalabileceksiniz onun kadar dünyayla meşgulolun, onun kadar dünyaya çalışın. Dünya devri bitip ölümle karşılaştıktan sonra devr-i ahret sonsuz bir âleme geçip o ahret âleminde ne kadar orda yaşayabileceksiniz, ne kadar kalabilecekseniz birde orayı iyi bir düşünün, tefekkür edin, onun kadar ahretinize çalışın, gayret gösterin. Sizi yaratan; isminiz, cisminiz yok iken sizi yaratıp o hala getiren, huzuru mahşere toplayan Cenâb-ı Hakk'a ne kadar muhtaçsınız, ne kadar O'na ihtiyacınız var, düşünün, iyi bir tefekkür edin onun kadar O'ndan korkun; emirlerine itaat, nehyettiklerinden kaçının. Aman ibadet, itaatte olun O'na. Üçüncü buyurduğu; cehennem azabına ateşte yanmaya ne kadar sizin sabrınız tahammülünüz var iyi bir düşünün tefekkür edin onun kadar günahlardan kaçın.”[1]

         Bütün hadis-i şeriflerde, hep bütün ümmet-i Muhammedi cümlemizi uyarmak, ikaz etmek için mübarek kelamlar sarf etmiş, Allah O'nun şefaatına layık etsin.

         Şeriat-ı Muhamediye, tarikat-ı âliyeden, ihlaslı yapışıp ehl-i takva, ehl-i yakîn olan mü'min kullarından etsin Cenâb-ı Hak cümlemizi.

         Okuyacağız mevlidimizi.

         Bütün cematımızı, İslam âlemini bu mübarek gece hürmetine affedip dertilerimize deva, hastalarımıza şifa, borçlularımızın borçlarını eda etmek nasip eyleyip, geçirmiş olduğumuz zamanlardaki günahlarımızı affeyleyip kalan hayatlarımızı huzurlu ve rızasında aşkıyla, şevkıyla yaşayıp, cümlemizi muhabbetullaha kavuşturup ahretimize öyle ulaşmayı nasip etsin âmin.

         Subhane Rabbike Rabbi'l-Izzeti amma yasıfune ve selamun ale'l-Murselin. Ve'l-hamdü lillahi Rabbi'l-Âlemine bi hürmeti'l-Fatiha.

 


[1]Ebu Nuaym, Hilyetü'l-Evliya, c.7.s.56 (Beyrut). El-Verau li ibni Hanbel, s.96 (Beyrut).  

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>