canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İnsanın İradesi Vardır - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

İNSANIN İRADESİ VARDIR

 

İşte insandaki görünen, görünmeyen var olan sırlar Cenab-ı Hakk’ın sırrıdır. Yalnız bu iskelet, kuruluş bedenin çalışma, irade direksiyonu kulun eline verilmiştir ki, bakalım vücut makinesini Al-lah’ın emrettiği rıza yolunda mı, hayrat yolunda mı kullanacaktır. Yoksa nefsinin, şeytanın fesat, günah olan yollarda mı kullanacak-tır. Şu ayeti de yazalım:

Dehr (İnsan) Suresi, 2. Ayet;

اِنَّا خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ مِنْ نُطْفَةٍ اَمْشَاجٍۗ نَبْتَل۪يهِ

Yani, Biz insanı anasıyla babasının birbirine karışmış nutfe-lerinden halk ettik. Kabiliyetli halk ettik ki, biz o insanı imtihan ede-lim; bakalım o insan, hilkat-i asliyesini düşünerek, kendini halk eden Halikını bilip, emrine itaatle mi meşgul olacak, yoksa hilkatini unutarak nefsine, nefsinin hevasına uyup, günahlara, isyanlara mı dalacaktır? İmtihan olunacak kimsenin anlayışı, hissi, zekası, aklı düşünme fikri olması lazım gelince, biz onları da verdik. Yani, ey insanlar, düşünün ki, sizin başınızdan bir zaman geçmedi mi, ismini, cisminiz yok idi. Nerede idiniz? Böyle bir zaman geçmedi mi? (Dehr (İnsan) Suresi, 2-3. Ayet);

فَجَعَلْنَاهُ سَم۪يعًا بَص۪يرًا ﴿﴾ اِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّب۪يلَ اِمَّا شَاكِرًا وَاِمَّا كَفُورًا

Yani, Biz o insana işitecek kulak ve görecek göz verdik. Akıl verdik, doğru yolu gösterdik. Hayır ve şer yollarını göstermek üzere Resul gönderdik ve Kur’an’ı inzal ettik ve amel ve itikadı vacip olan şeyleri bildirdik. Terk edilmesi lazım olanları da bildirdik.

İşte misalen fabrikadan yapılan her lazım gelen parçaları noksansız olarak yerli yerine montaj edilip, en sonra da çalıştırma direksiyonu şoförün eline veriliyor. Trafik kuralları da bildiriliyor. Çalışmasına sebep olan benzin kondu, irade direksiyonu eline verildi, sür bakılım şükür, rıza, itaat, hayrat, ibadet yoluna mı çalıştıracaksın, ihlaslı amellerle cennet yoluna, Cenab-ı Hakk’ın rıza, cemal yoluna mı kullanacaksın? Yoksa küfür, inkar, fuhşiyat yollarında Allah’ın güceneceği gazap yollarında mı kullanacaksın? Kârını, zararını düşün. Yaptığın cinayetlerin cezası sana aittir. Suçunu Allah’a havale etme. Allah alnıma böyle yazmış, böyle takdir etmiş deyip de, suçu Allah’a yükleme.

Bu konular yukarıda geçmişti. Allah’ın kulları hakkında yazısı, takdir etmesi, kul niyetine aldığı bir işe teşebbüs eder, irade-i sar-fiyetini sarf eder, Allah’da, kul ne zaman iradesini hangi işe sarf ederse, Allah’da o zaman onu halk eder. Katip melaikeleri de onu o zaman yazarlar. Kul günahına hakkı ile tevbe ederse, Cenab-ı Hakk’ın o günahları geri sildirmesi vardır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>