canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Ayıbını Kusurunu Bilmek - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

AYIBINI, KUSURUNU BİLMEK

 

Bir de, Allah (c.c.) sevdiği kullarına ayıbını, suçunu bildirir denilmişti.

 

Görme elde kusur sen bil suçunu

Gıllu gış bırakma pak et içini

Yükletmeden ahirete ayrılık göçünü

Bir hakikatlı dost bul da Hakkı seyreyle

 

Neye bakarsan bak ibret nazarla

Alakan endişen olmasın çarşı pazarla

Şu kalbini gayrilerden çekmeye zorla

Gönlünü Mevla’ya sal da seyreyle

İşte ilm-i hikmet, aşk muhabbet, esrar-ı sır membaı olan ilham-ı Rabbani gelen kalp aynasını tevbe istiğfar suyu ile yıkayıp, daima temiz tutacağız. Peygamber Efendimiz şu hadis-i şerifinde:

صَدَاُ الْقُلُوبُ كَصَدَاِ الْحَد۪يدِ اَسْتَغْفِرُ اللّٰهَ جِلٰٓاءُ الْقُلُوبِ

Yani “Kalpleriniz bar yapar, demirin, bar yapıp kirlendiği gibi. Bunun temizleme aleti estağfurullah el azim’e devam edin, günahlarınız af olur, kalbiniz cilalanır,”[1] buyuruyorlar.

İşte o kalp aynasını daima temiz tutmaya gayret göstere-ceğiz. Müritlerden bir tanesi şeyhine soruyor; zahir ilmini herkes çalışırsa, herkes elde ediyor, ama batınen Cenab-ı Hakk’a vuslat, yani Cenab-ı Hakk’a kavuşmayı herkes kavuşamıyor, bu konu zor bir iştir, deyince, o zat buyuruyor ki, onun da kolayı vardır; kalp aynasının ayna tarafını dünya tarafından ahirete, Allah tarafına çevirirsin. Kalp aynasının o tarafı dünya tarafına çevrilmiştir, onu ahirete ve Allah tarafına çevirip, daima ahiret ve Allah tarafına tutmalıdır. Başka yönlere çevirmek isteyenlere fırsat vermeyip, sahip olmak lazımdır. Çünkü aynayı ne tarafa çevirirsen, o tarafı içine alır. Kalp ne kadar lekeli, paslı, kirli olur, dünyanın muhabbeti nefsin heva arzu fesatları kalbe yerleşir, yer tutarsa, o kalpte hak hakikatlerden, esrar-ı sırlardan bir şeyler görünmez olur, kalmaz olur. O kalpte cehaletler, fesatlar bitmeye başlar. Vücuttaki bütün aza, organların idare tasarrufu, direksiyonu nefsin olur. Arzu is-tekleri yönlerde ve Allah’ın gücenip, gazabı olan yerlere felaket-lerden felaketlere, iki dünyanın horluğuna, rezaletine sürükler.

İşte o kalp aynasını daima ölümü, mezarın çukurunu unut-mayarak her türlü elden, dilden, gözden zuhur eden günahlar sebebiyle kalbe birer siyah nokta vurulur. Hemen tevbeyi tehire bırakmayarak müteessir, pişmanlık ile tevbe, istiğfara devam ile ve zikrullah ile kalpteki kirleri yıkamaya devamla ne kadar temiz tutulur ise, o kalpte Allah tarafından çok şeyler biter, zuhura gelir. Çünkü temiz olmayan bir haneye çok temiz bir kimse gelir mi? Zahirde çok temiz bir zatın yanına temiz olmadan gidilir mi? Gidersen de seni hiç içeri alırlar mı?

 

Yine zatın birine Cenab-ı Hakk’a kısa bir yoldan kavuşmayı sorunca, eğer hakkı ile cehdi cihadla dediğimi tutarsanız, üç adımda Cenab-ı Hakk’a kavuşursunuz, diye buyurmuştur: Birinci adımı attın, şu içinde bulunduğumuz dünyayı ve dünyanın yekûn içinde olanların cümlesini gayretle evliyanın himmeti ile Cenab-ı Hakk’ın hidayeti ile cümlesini atarsın. Şimdi dünya ve dünyanın içindekiler bitti. İkinci adımı attın, ahireti ve ahiretin içindekilerin küllisini, cümlesini gayretle kalpten atarsın, dünya bitti, ahirette bitti. İçindekilerin küllisi de bitti. Bunları halk eden bir Allah kaldı. Üçüncü adımda Hakk’a kavuşursunuz, buyurmuştur.

 


[1] Taberani Mu’cemu’s-Sağir, c. 1, s. 307/509 (Beyrut), Münavi, Feyzu’l-Kadir, c. 2, s. 501 (Mısır).

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>