canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Cuma Namazı - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

CUMA NAMAZI

 

Farz-ı ayndır. Hiçbir şey ile geri kalmak olamaz. Madem ki, cemaat vardır, kendinde bir özür yoksa gitmelidir. Özrü şer’i olur ise, gitmez. Cuma namazı imamdan başka en az üç kişi ile kılınır. Yani imamdan başka üç erkekten noksan olmamak lazımdır. Hutbe okumak farzdır. Kılınan evvel sünnetler ve son sünnetler, bunlar öğle namazı tertibinde kılınmalıdır ve zöhrei ahir niyeti ile kılınan dört rekat namaz her rekatta bir fatiha ve zammı sure ile dört rekat kılmak evladır. Şeyhimiz Bilal Baba Hazretleri de; “Zühri ahiri   nafile dört rekatlı namaz gibi kılmak daha efsaldir. Her rekatta zammı sure ile tahiyyatta Allahümme salli ve barik, tahiyyattan kalkınca, subhaneke okur.” Buyurdular.

Hadis-i Şerif: Esamet ibni Zeyd radiyallahu anh’dan:

مَنْ تَرْكَ ثَلَاثَ جُمَعَاتٍ مِنْ غَيْرِ عُذْرِ كُتِبَ مِنَ الْمُنَافِق۪ينَ

Yani, “bir kimse özürsüz üç Cuma namazını birbiri ardından terk eylese, münafık zümresinden yazılır.”[1]Cuma namazı boynuna farz olan kimseler, birincisi sıhhati yerinde olup, marazı ve zayıfı olmamak, hür olup, kimsenin kölesi olmamak, erkekliği muhakkak olmak, gözü görüp, ama olmamak, yürümeye kadir olup, kötürüm veya ayaksız olmamak veya şiddetli yağmur veya bir şeyden korkup veya bunların misli namaza mani bir özür bulunmamaktadır. İşte böyle şer’i bir özrü olmayanların Cuma namazına gitmesi farzdır. Böyle şer’i özürler olursa, gitmez.

 


[1] Ramuze’l-Ehadis c.2.s.412/11

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>