canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Aşure Günü Hakkında - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

AŞURE GÜNÜ HAKKINDA

 

Yani Muharrem ayının onuncu günü hakkında İbni Abbas radiyallahu anhuma’dan eylediği rivayetinde Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem; Bir kimse Muharremden yevmî aşureyi oruç olsa, yani Muharrem ayının onuncu günü ki, yevmî aşure günü oruç olsa, o kimseye on bin melek sevabı verilir ve bir kimse aşureyi oruç olsa, ona on bin şehit ve on bin hac sevabı verilir ve bir kimse yevmî aşurede eliyle bir yetimin başını sıvasa, o yetimin başındaki her kılı için Allahu Teala Hazretleri, cennette o kimseye bir derece terfi eder ve bir kimse aşure gecesi, bir mü’mine iftar ettirse, o kimseye ümmet-i Muhammedin cümlesine iftar ettirmiş ve onların karınlarını doyurmuşçasına sevap yazılır, buyurdular. Bir kimse aşure günü gusül etse, o kimse ölüm derdinden başka marazlar ile müptela olmaz, inşaallahu Teala. Ve bir kimse yevmî aşure günü gözüne sürme taşı ile sürme çekinse, o kimse senenin küllisinde göz ağrısı görmez ve bir kimse aşure gününde bir kimseye su içirse, o kimse tarfatil ayn (Göz açıp kapayana kadar) Allahu Teala Hazretlerine isyan etmemiş gibi olur ve bir kimse aşure gününde dört rekat namaz kılsa, her rekatta bir Elhamdan sonra, elli kere kulhuvallahu ahadı okuyarak, dört rekat namaz kılsa, yine hadisi akarda, aşure gününde dört rekat namaz kılsa, her rekatta bir Elham ve bir kere de İza zülziletil ardı zilzelaha’yi ve bir kere de gul ya eyyühel kafirunu ve bir kere de gul huvallahu ahad’ı okuyarak, iki selamda dört rekat namaz kılsa, namazdan sonra da yetmiş kere Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem üzerine salavat etse, Allahu Teala Hazretleri o kimsenin geçmişte elli ve gelecekte dahi elli senelik günahlarını mağfiret eder ve onun için melai alada nurdan bin kasır bina eder, diye buyurduğunu beyan edilmiştir. Her kim aşure günü bu duayı yedi kere okusa, o senenin sonuna kadar, her türlü kaza, bela ve afattan emin olur. İnşaallahu Teala. Dua şudur:

 

بِسْـمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

سُبْحَانَ اللّٰهِ مِلْءَ الْم۪يزٰانِ وَمُنْتَهَى الْعِلْمِ، وَمَبْلَغَ الرِّضَى، وَز۪ينَةَ الْعَرْشِ، لَا مَلْجَأَ، وَلَا مَنْجَأَ، مِنَ اللّٰهِ، اِلّٰا اِلَيْهِ، سُبْحَانَ اللّٰهِ عَدَدَ الشَّفْعِ، وَالْوَتْرِ، عَدَدَ كَلِمَاتِ اللّٰهِ التّٰآمَّتِ كُلِّهَا، اَسْئَلُكَ السَّلٰامَةَ بِرَحْمَتِكَ يَااَرْحَمَ الرَّاحِم۪نَ، وَلَاحَوْلَ وَلَا قُوَّةَ اِلَّا بِاللّٰهِ الْعَلِىِّ الْعَظ۪يمِ، وَهُوَ حَسْب۪ى وَنِعْمَ الْوَك۪يلْ، نِعْمَ الْمَوْلٰى وَنِعْمَ النَّص۪يرْ، وَصَلَّى اللّٰهُ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ خَيْرِ خَلْقِه۪ وَ عَلٰى اٰلِه۪ وَصَحْبِه۪ اَجْمَع۪ينَ

Bismillahirrahmanirrahiym

“Subhânallâhi mil el mizâni ve müntehe-l-ilmi ve meblağa-r-rıza veziynetel arşi lê melce’e velâ mence’e minallâhi illâ ileyhi subhânallâhi adede-ş-şaf’i velvetri adede kelimetillâhi tâmmeti küllihâ es’eluke selâmete birahmetike yâ erhamerrâhimiyne velâ havle velâ guvvete illâ billâhil aliyyil aziym ve huve hasbi ve ni’mel vekil ni’mel mevla ve ni’me-n-nasiyr ve sallallahu ala seyyidina Muhammedin hayrı Halgıhi ve alâ âlihi ve sahbihi ecmain.”

Duadan sonra 70 kere:

حَسْبُنَا للّٰهُ وَنِعْمَ الْوَك۪يلُ نِعْمَ الْمَوْلَا وَنِعْمَ النَّص۪يرُ

“Hasbünallahu ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’me’n-Nasiyr” okunur.

 Aşure günü her kim ehli ve ayali üzerine gücünün miktarı malından bolluk gösterse, Cenab-ı Allahu Teala Hazretleri o senenin küllisinde o kimseye bol rızk ihsan eder.

Bu namazlar ve oruçların alındığı kitap, Günyeti’t Talibin kitabından yazılmıştır.

Aşure günü okunacak duayı şeyhimiz Bilal Baba Hazretlerinin tarifidir. Şeyhimiz Bilal Baba Hazretlerinden aşure hakkında duy-duğum; Bir kimse sırf Allah (c.c.) rızası için Allah’ın sevdiği bir veli kulunu ziyaret etse, Cenab-ı Allah o kulunun ömrünü uzatır bu-yurdular. Cenab-ı Hak dilerse, vermiş olduğu ömrü hem kısaltır, hem uzatır. Kimse bir şey soramaz. Yaptığı işinden mesul olmaz.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>