canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İlhamın Mertebeleri - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

İLHAMIN MERTEBELERİ

 

İlham dört türlüdür: Rabbani ilham, meleki ilham, nefsani ilham, şeytani ilham.

Bunlar birbirini takip eder. Birbirine mani olmaz. Ancak bunları iman seçer. Şeriatla ölçülür. O zaman meydana çıkar. Bu ilhamlar, ihlas ile, hem şeriat ile amel, hem de tarikat ile süluk, yani nafile ibadetler, nafile namazlara devam ve zikrullaha devam eder ise, nefs-i emmareyi geçer, ondan sonra levvameye geçer, levvameden de mülhemeye geçer. Orada nefis ibadete yatışır. İlham kapısı açılır. Bu ilham-ı Rabbani, ilham-ı meleki namazda olabilir. Oturup murakabesinde olabilir. Yalnız hangisinde olsa şahıs olmaz, sesde olmaz, mekanda olmaz, harfte olmaz; yani kendi kalbinden, kalbine söylenir. Bu da çok sürmez. Bir anda olur, bu da şöyle ki; yani uyku ile uyanıklık arasında olur. Bu da çok sürmez ki namazda olsa, oturup murakabe tefekkür halinde de olsa çok sürmediğinden sallanma, devrilme olmaz. Bu ilhamlar şeriatla ölçülür ise, anlaşılır, inşaallahu Teala.

Pirimiz Abdulkadir Efendimizin Gunyet’ut Talibin kitabının 152. Sayfasında, kalpte iki vesvese vardır. Onun birisi melek canibindendir ki daima hayrı, Hakk’ı tasdiki ihtar eder. Ve birisi aduv, yani düşman tarafındandır ki daima şerri, Hakk’ı yalanlamayı ve hayırlı nesnelerden men eder.

Bu hadis, Abdullah İbn Mes’ud radıyallahu anh’dan mervidir ve Mücahid rahimehullah, yani Cenab-ı Hakk’ın;

 

مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِۙ

 

ayet-i celilesini (Nas Suresi ayet: 4) tefsirde, hannas, insanın kalbine havale ve tasallutu olan şu şeytandır ki, insan Allahu Teala hazretlerini zikir edince, şeytan gamlanır ve toplanıp, kendisini geri çeker ve vesvesesini tehir eder. Ve insan zikrullahdan gafil bulunduğunda, ol şeytan mesrur olup ve onun kalbi üzerine yayılıp, ona her suretle vesvesesini ilka eder.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>