canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Amel-i Salih - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

AMEL-İ SALİH

 

Tasavvuf ehline sordular, amel-i salih nedir? Cevap verdiler ki, amel-i salih iki kısımdır; biri zahiridir, biri batınidir, manevidir. Zahiri şudur ki, mecmu-ı bütün Cenab-ı Allah’ın emreylediği farzları ve vaciplerini ve Peygamber Efendimizin sünnetleri ve edepleri, şeriatın emirlerini yerine getirmektir. Bir de Müslüman insanların malına, canına, namuslarına zarar verici her türlü sıkıntı verici hallerden dikkatle sakıncalı olmak.

Ama salahiyet-i batıni ve manevi odur ki, Allah’ın nazargahı olan kalbi nefsin, şeytanın her türlü fesadından kurtarıp, salaha getirmektir, yani o kalbi düzeltip, emmare nefsi, emmarelikten mutmainneliğe döndermektir. Ne anlaşıldı; zahiri Allah’ın ve Resu-lullah’ın emirlerine itaat, nehyettiklerinden hakkı ile sakınmaktır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>