canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Hilm ve Müsamaha - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

HİLM VE MÜSAMAHA

 

Abdullah radıyallahu anh anlatıyor: Huneyn savaşı sonunda Hz. Peygamber, ganimetten, bazılarına çok hisse ayırdı. Akra b. Habise yüz deve, Üveyne’ye de bir o kadar verdi. Diğerlerine de bir şeyler verdi. Bunun üzerine bir zat:

-  Bu taksim, Allah’ın rızasına muvafık değildir! Dedi.

Bende:

-  Bende bu sözlerini mutlaka, Resulullah’a nakledeceğim, dedim.

Gidip durumu Peygamber’e anlattım. Hz. Peygamber: “Mu-sa’ya Allah rahmet etsin. O, bundan daha çok itiraza maruz kalmış-tı, ama sabretti.” Buyurdular. (Müslümanlık, c.3 s.1148)

Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Tufeyl b. Amr ed. Devsi, Resulullah’a gelerek: “Devs kabilesi Allah’a isyan etti ve bu isyanında diretti, onlara beddua et.” Dedi. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem kıbleye döndü. Ellerini kaldırdı. Oradakiller: ‘Devs kabilesinin işi bitmiştir’ dediler. Resulullah ise; “Allah’ım Devs kabi-lesine hidayet et, onları doğru yola getir. Allah’ım Devs kabilesine hidayet et, onları doğru yola getir. Allah’ım Devs kabilesine hidayet et, onları doğru yola getir.” Diye dua etti. (Müslümanlık c.3 s.1152 – Buhari-Müslim)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>