canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Tevazu - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

TEVAZU

 

Ebu Musa anlatıyor: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem merkebe biner, yünden dokuma elbiseler giyer, davarını kendi sa-ğar, zayıfların ihtiyaçlarını görürdü. (Müslümanlık, c.3 s.1162)

İbni Abbas anlatıyor: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem yere oturur, yemeğini yerde yer, davarını kendisi sağar, bir kölenin arpa ekmeğine yaptığı davete icabet ederdi. (Müslümanlık, c.3 s.1162)

Ebu Hureyre anlatıyor: Bir gün Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem ile beraber çarşıya gittim. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem elbise satanların yanına oturdu. Dört dirheme bir şalvar satın aldı. Çarşıda parayı hesap eden bir tartıcı vardı. Ona: “Fazla-sıyla tart” buyurdu. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şalvarı eline aldı. Ben taşımak istedim. Bunun üzerine bana; ‘Bir kimsenin, kendi eşyasını taşıması daha iyi olur. Ancak, zayıf olup da, eşyasını taşımayana Müslüman kardeşi yardım eder’ buyurdu. Ben:

-  Ya Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, sen şalvar mı giyi-yorsun? Diye sordum.

-  Evet, gece gündüz, hazarda ve seferde şalvar giyerim. Ben örtünmekle emredildim. Şalvardan daha güzel örten bir şeyde bu-lamadım buyurdu. (Müslümanlık, c.3 s.1164-1165)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>