canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Cömertlik ve İyilik - (Zuhurat-ı Vakf-ı Güneş)

 

CÖMERTLİK VE İYİLİK

 

İbni Abbas radıyallahu anh anlatıyor: Allah’ın Resulü, insan-ların en cömerdi ve en iyilik severiydi. Ramazan’da Cebrail ile bera-ber bulunduğu zamanlarda her şeyini verirdi. Cebrail, her Ramazan gecesi Resulullah’ın yanına gelir, O’na Kur’an’ı öğretirdi. Cebrail şöyle derdi: Allah’ın Resulü sallallahu aleyhi ve sellem, bereket getiren rüzgarlardan daha cömerttir. (Müslümanlık, c.3 s.1181)

Hz. Ali kerremallahu veche’den; Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’dan bir şey istendiği zaman, eğer bu isteği yerine getir-mek isterse, ‘Peki’ derdi. Yapmak istemidiği zaman da susardı. Hiç-bir şey için ‘Hayır’ dememiştir. (Müslümanlık, c.3 s.1181)

Muavviz b. Afra’nın kızı Rulayyi’den; Muavviz b. Afra radı-yallahuanh benimle Resulullahsallallahu aleyhi ve sellem’a üze-rinde tüylü bir kabak bulunan bir sa’ taze hurma gönderdi. Resu-lullah sallallahu aleyhi ve sellem kabağı çok severdi. Kendisine Bahreyn’den süs eşyası gelmişti. Bundan bana bir avuç verdi. (Müslümanlık, c.3 s.1181)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>