canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İmanın Altı Şartı Vardır - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

İMANIN ALTI ŞARTI VARDIR

 

İnsan şöyle iman etmelidir.

1- Evvel Allahu Teala birdir. Ve O’ndan gayri ibadete layık kimse yoktur.

2- Melaikeler vardır, her biri bir vazife ve ibadettedir­ler.

3- Cenab-ı Hak’kın kitapları vardır. Kendinin sözüdür. Her ne emir ile nehyi söyler ise doğrudur. Onunla amel etmek de bize imanın şartıdır.

4- Resuller gönderdi, onların kimi resul, kimi nebidir. Büyükleri Adem, İbrahim, Musa, İsa ve Hz. Muhammed Aleyhimüsselamdırlar. Her bir Peygamber bir esmanın mazharıdırlar. Esmaül Hüsna ne kadar ise o kadar peygamber meşrebi vardır. Her bir peygamberin meşrebinde bir evliya vardır.

5- Ahiret gününe inanmaktır. Muhakkak bu dünyanın sonu gelecek, yıkılacak, harab olacak. Gökler, yıldızlar, ay ve güneş onların hepsi hercü merç olacaktır. Sonra dünya başka bir alemde kurulacaktır. İnsanlar ölür ama ruhları ölmez. Bülbülün kafesden çıkıp başka bir kafese gir­mesi gibi başka vücud ile mahşere gelecektir. Bilal Babamın Rivayeti: Mahşerde bu dünyada kurulacak fakat Cenab-ı Hak bu dünyayı başka bir arza teptil edeceğini buyurdular. Fakat bu dünya harap olup yok olduktan sonra yeniden büyük bir alem kurulacaktır. Orada hesap görülüp zerre kadar hayır işleyen orada eksiksiz bulur. Şer işleyen de onu hiç gaib olmamış olarak bulur.

6- Cenab-ı Hak bir kimseye kendinin kötü niyetine göre halk eylediği şer ve hayır hepsi onun takdir etmesiyle Allah tarafından gelir. Çünkü o kul hayra layık olur ise hayr halk eder, şerre layık olur ise şer halk eder. Onun için da­ima Allah'dan hayır iste, hayır gör. Ölmek, dirilmek hep O’nun elindedir. Vesselam! Her kim bu altıdan hepsine inandım birine yalnız inanmadım dese kafir olur. Bunların hepsine inanmak farzdır. İnkarı küfürdür.

Cenab-ı Vacibü’l Vücud Hazretleri, bak Resulüne ne söylüyor, hadisi kudsisinde:

1- “İlmi açlıkda koydum dediği aç kimsenin gönlüne hikmet doğar, Hikmet ise Allah tarafından gelen ilimdir. Halk toklukda ararlar,” dedi.

2- “Rızamı, arzuları (Allah’tan başka sevgileri) terkte koydum, halk onu varlıkta ararlar.”

3- “İzzeti,taatimde (ibadetimde) koyduğum, halde onu beyler kapısından ararlar.”

4- “Zenginliği kanaatte koydum, halk onu mal toplamakta ararlar.”

5- “Rahatı ahirette koydum, dünyada ararlar.”[1] Ey kardeşim, iyi bak, bu Allahu Teala'nın sözüdür. Bak, neyi kazanmak için neleri sebep eylemiştir. Bu muhakkak Allahu Teala'nın va'didir. Her kim bu sebepler ile çalışır ise muhakkak o va'di alır. İlim Allah'ı bilmektir. Yerler, gökler bunun için halk olunmuştur.

2- Rızamı arzuları terkte koydum, diyor. Bu mücahede-i nefsdir. Kendi nefsinin arzularından geçmekde. Bak yukarıda neler var.

3- İzzeti taatimde (ibadette) koydum, diyor. Allahu Teala'nın ibadetine çalışa­rak ibadetini, namazını artıran iki dünyada aziz olur.

4- Zenginlik kanaatte dediği, kanaatli olan kimseyi herkes sever. Ka­naatsiz olan alim dini yıkar, kanaatli alim dini yapar.

5- Rahatı ahirette koydum, dediği insan olan durmasın, dinlenmesin, çalışsın ahiretini kazansın, demektir.


[1] Mârifetnâme s.291 (Osmanlıca Baskı)

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>