canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İmansız Gitme Sebepleri Sekizdir - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

İmansız Gitme Sebepleri Sekizdir

 

Bazı marifet sahipleri buyurmuşlardır ki, imansız gitme sebepleri sekizdir:

1- İtikadda bid'at, inanç itikatında Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin yapmadığı kötü bid’atlerden sakınmamak.

2- Dünya sevgisi ve makam sevgisi galip olup şeh­vetlerine uymak. Gece ve gündüz düşüncesi arzusu maksatı halk arasında tanınmak makam sahibi olmak izzet sahibi olmak hürmet hizmete çok meyyal olup bağırsak doldurmaya, hırs tamahı çok olup şehvet peşine çok düşkün olmak

3- Allahu Teala’nın kullarına zulmetmek, hükmünde Allah korkusunu unutup hükmü altında olanlara çok hakaret zulümler yapmak.

4- İslam nimetine şükretmemek, Allahu Teala Hazretlerinin vücuttaki kıymet biçilmez akıl, fikir, ruh ve sair organ azaları zahirde türlü çeşitli sayısız nimetleri şükrünü bilmez o nimetlere küfreder küfür yoluna kullanır.

5- İslam’ın gideceğinden korkmamak, dini mubinin temelini yok etmek isteyenlerden haberdar olmaz dinin yanında hiçbir kıymet değeri olmaz dinin yıkılmasından korkup müteessir de olmaz.

6- Beş vakit namazı terketmek, Cenab-ı Hak’kın farz kılmış olduğu emrettiği namazı terk etmek.

7- Faiz yemek, faizlerden hiç birinden sakınmayarak faiz kazancı ile serbest hem kendisi hemde efrad ailesini faiz parası ile beslemek.

8- Allahu Teala’nın veli ve salih kullarına düşman­lık etmek. İlmihal bilgilerini öğrenmemek, dilini fuhuş olan sözlerden korumamak da imansız gitme­ye sebeb olur.[1]

Bunlar muhtelif kitaplardan alınmış ise de biz de inşeallah iman ile gitmeyi umut veriyoruz. Umut verecekleri de yazıyoruz.

Allah’ın sevdiği Allah dostlarına düşmanlık yapıp gece gündüz onların peşinde haklarında kötü kelamlar, gıybetler ve onlara adavet buğuzlar etmek. Dinimizin temelini ve ibadetlerin erkan usulünü haber veren fıkıh kitaplarını bakıp öğrenmemek. Dinin ahkamlarını öğrenip muhafaza etmeyerek dilini gıybete, fuhuş kerih olan yerlere kullanmak.

Bunların üzerine dikkat olup şüphelilerden sakınmayarak çok korkuyu atarak çok serbest olarak yürümede harama küfre gitmeye sebep olabilir diye, bunlardan sakınmalarımız lazımdır.

Okuyup dinleyen din kardeşlerimiz. Bu söylenen fiillerde yaşayan kardeşlerimiz. Bir imkan var Cenab-ı Hak’kın lütfu ihsanından. Nedir o? Bu fiillerde yaşayanlar pişman olur. Bu fiillere tevbe eder, bir daha böyle fiillerde bulunmamaya tevbe istiğfara devam eder, ameli salihaya başlayıp devam eder, Ehli sünnet itikatına yapışır, ihlaslı ibadete yapışır tevbe edip pişman olur artık Allah rızasına vücuttaki olan aza organlarını yöneltip devamı sebatta olunur ise Cenab-ı Hak Teala Hazretlerinin onları affı mağfiret etmesi var. Ayeti kerimelerde sabittir. Kitapta çok yerde yazıldı.

 


[1] İmam Birgivi Kadızade şerhi.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>