canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Mü'minlerin Vasfı ve Cehennem Azabı - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

MÜ’MİNLERİN VASFI VE CEHENNEM AZABI

 

وَعِبَادُ الرَّحْمٰنِ الَّذ۪ينَ يَمْشُونَ عَلٰى الْاَرْضِ هَوْنًا وَاِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا

“Ve Rahmân'ın (halis) kulları onlardır ki, yeryüzünde mütevaziyâne bir halde yürürler ve cahiller onlara kötü hitab ettikleri vakit, "Selâmetle" derler.”[1]

Gönül enginliği nedir? Fakir demez, yetim demez büyük küçük hepsine saygı gösterir. Vakar nedir? Karşısındaki düşman padişah olsa bile ondan korkup da boynunu eğmez. Vakarını muhafaza eder. Eğer senin makamın varsa padişah isen benim de Allah’ım var der. El kapısına gidip kimseye yaltaklanmaz. Yani buyuruyor ki Benim öyle sultan kullarım var ki kendilerine hasım olup aleyhine uğraşıp kötü söz söyleyenlere karşı yine derler ki aramızda bir şey yoktur. Selametliktir derler. O insanlar büyüklüğünü orada gösterir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki.

“Bir adam alim olupta bir zenginin kapısına varıp ona halini arzetse onun dininin üçte biri gider. Bir daha giderse üçte ikisi gider. Bir daha giderse hepsi gider.”

Böyle olduktan sonra senin ilmin amelin alimliğin neye yaradı. Allah bizleri muhafaza etsin. Ve korusun. Cenab-ı Hak gözümüzü gönlümüzü tok etsin. Allah öyle el kapılarında sürünenlerden etmesin.

Onların alameti şudur.                            

وَالَّذ۪ينَ يَب۪يتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّدًا وَقِيَامًا

Yani buyuruyor ki: “O ibadetçi kullarım bazı kıyamda bazı secdede olurlar. Namazda uzun sure okur. Ruku ve secdede tesbihleri uzatır. Allah’ın aşkına feyzine dalarlar. İşte Benim sultan kullarım bunlardır.”[2]

O sultan kullarım beş vakit namazı kıldıktan sonra, akşam namazından sonra evvabin namazı, teheccüt, kuşluk namazı kılarlar. Geceler kendilerine istirahat olarak verildiği halde Rabbilerinin rızası için gecenin bir kısmını istiğfar, zikrullah ve namazla geçirirler. Benim öyle sultan kullarım var diye Cenab-ı Hak bunlarla iftihar ediyor. Söylemiş olduğumuz bu ayetler tarikata ait ayetlerdir.

وَالَّذ۪ينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذَابَ جَهَنَّمَۗ اِنَّ عَذَابَهَا كَانَ غَرَامًاۗ

“Onlar cehennem azabının ne olduğunu bildiklerinden derler ki: Yâ Rabbî Sen bizi cehennem azabından koru.”[3]

Cahiller ne bilirler cehennem azabının şiddetini. Canı sıkılsa, beni cehennemde yaksa ne olur ki derler. Vay zavallı vay, vay zavallı vay. Hazreti Zekeriya aleyhisselam’ın oğlu Yahya aleyhisselam vardı. Çocuk yaştayken ağlaya ağlaya gözünün yaşı devamlı akmadan gözünün altı yara olurdu, cehennem bahsini duyunca o kadar ağlardı ki baygınlık geçirirdi. Bir gün Zekeriya aleyhisselam vaaz ediyordu, cemaate bir baktı Yahya aleyhisselam’ı göremeyince cemaate biraz cehennem azabından söyleyeyim dedi.

Ey insanlar, Cenab-ı Hak cehennemde ateşten yetmiş bin dağ yarattı. Safi ateşten, her bir dağın arasında ateşten yetmiş bin şehir var. Her şehrin içinde yetmiş bin yapı var. Her yapının içinde yetmiş bin türlü azap var. Bir adam cehenneme girince buraları hep dolandıracaklar. Gel bakalım şu ateşin de tadına bak, oradan çıkarıp bir başkasına götürecekler, şu ateşinde tadına bak.

Her birinin azabı bir başka, bir adamı cehenneme atınca Cenab-ı Hak Teâlâ Hazretleri onun vücuduna beş yüz arşın kalınlığında sırtına demir geçirir. Kaplumbağa kabugu gibi. Demirin içinde, ateşin içinde demirin dışı kızdıkça içine soğuğu vurur. Ateşin içinde üşüdüm diye bağırır. Melekler alay ederler, derler ki sen ateşin içindesin dondum diye bağırıyorsun. Sen dünyada iken cehennemle alay ederdin. Gördün mü şimdi cehennemin ne olduğunu.

Cehennem ehlinin sırtına geçirilen demir zırhın ısınması yetmiş bin yıl sürer. Artık cehennemin ısısı vurur cayır cayır yanmaya başlar. Kar kurdu gibi ateşinde kurdu olur. Onun gibi ateşin içerisinde durmaya alışır. Cehennemde ölüm olmadığından ateşin içinde yana yana alışır.

Cehennemde buz dağları vardır. Cenab-ı Hak bunu götürün buz dağlarına atın der. Zebaniler götürürler buz dağına atarlar, artık o buz dağının içinde nice seneler yandım diye bağırır. Azap melekleri gelir onunla alay ederler. Sen buz dağlarının içindesin yandım diye bağırıyorsun. Dışındaki demirin ateşi soğumadığından, ateşin ısısı devam eder. Buz dağlarının içerisinde yetmiş bin yıl kalır. “Amme suresinde ahgabe” der. Ahgab hukubun cemidir. Yetmiş binlerce sene demektir. Ben kulumu cehenneme attım mı yetmiş binlerce sene yanar demektir. Bu azabın arkası mı gelir? Allah bizi muhafaza etsin. Onun için tedbirli olmalıyız. Bugün hayattaysak bir an sonra ölmeyeceğimiz ne malum.

اِنَّهَا سَآءَتْ مُسْتَقَرًّا وَمُقَامًا

“O cehennem öyle bir yer ki en kötü bir yerdir.”[4]

وَالَّذ۪ينَ اِذَآ اَنْفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَلَمْ يَقْتُرُوا وَكَانَ بَيْنَ ذٰلِكَ قَوَامًا

“Benim şu sultan kullarım ki; Allah için infak ederler. Allah yoluna sarf ederler, fakat israf etmezler.”[5]

Ne cimrilik yaparlar ne de varını yoğunu sarf edip kendini açıkta bırakırlar. İkisinin ortasında müsavi olurlar. Allah yoluna gereken yerde cimrilik yapmazlar, fakat israf etmeden sarf ederler. Vay tütün içenlerin haline, mallarını nasıl da israf yere sarf ediyorlar.

وَالَّذ۪ينَ لَا يَدْعُونَ مَعَ اللّٰهِ اِلٰهًا اٰخَرَ

“Allah’tan başkasına ibadet etmezler.”[6]

Allah’tan başkasına dua etmezler, isteklerini Allah dururken kuldan istemezler.”

وَالَّذ۪ينَ لَا يَدْعُونَ مَعَ اللّٰهِ اِلٰهًا اٰخَرَ وَلَا يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّت۪ي حَرَّمَ اللّٰهُ اِلَّا بِالْحَقِّ وَلَا يَزْنُونَۚ وَمَنْ يَفْعَلْ ذٰلِكَ يَلْقَ اَثَامًاۙ

“Ve onlar ki, Allah’tan başkasına ilah diye tapmazlar ve Allah'ın haram kıldığı canı suçsuz yere katil yapmazlar. Bihakkın olan müstesna ve zinada bulunmazlar ve her kim bu üç günahı yaparsa ceza yeri en kızgın esâme cehen-nemine atılır.”[7]

يُضَاعَفْ لَهُ الْعَذَابُ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ وَيَخْلُدْ ف۪يه۪ مُهَانًاۗ

“Onun için Kıyamet gününde azap kat kat olur ve orada her çeşit azaba tutulmuş olarak devamlı kalır.”[8]

Her kim bu üç büyük kebair günahı yaparsa Cenab-ı Hak onu esame cehennemine koyar. Yani Allah’tan başkasına Allah diye taparsa şirk koşarsa, haksız yere adam öldürürse, zina yaparsa Cenab-ı Hak onu esame cehennemine koyar. Onun azabı cehen-nemde gittikçe artar. Şimdi cehennem azabına koydu orada öylece kaldı. Meğer ki yukardaki saymış olduğumuz kötü fiilleri işlemiş olsun.      İnsan aklını başına alır bir daha işlememek üzere tövbe istiğfar eder ameli Salihe başlarsa Şimdi ne söyleyecek bak.

 


[1] Furkân: 25/63

[2] Furkân: 25/64.

[3] Furkân: 25/65.

[4] Furkân: 25/66

[5] Furkân: 25/67

[6] Furkân: 25/68

[7] Furkân: 25/68

[8] Furkân: 25/69

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>