Tevbe - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

TEVBE

 

اِلَّا مَنْ تَابَ وَاٰمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَاُو۬لٰٓئِكَ يُبَدِّلُ اللّٰهُ سَيِّـَٔاتِهِمْ حَسَنَاتٍۜ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُورًا رَح۪يمًا

“Ancak tevbe eden ve imân eden ve sâlih amel ile amelde bulunan müstesna. Artık Allah onların günahlarını af eder ve sevaplara tebdîl eder ve Allah çok yarlığayıcı, çok esirgeyici ve kulları üzerine ğafur ve rahimdir.”[1]

Ben onun dağlar kadar yığılı olan günahlarını bağışladıktan sonra günahlarını sevaba tebdil ederim buyuruyor. Bir de bakmışsın ki tövbe eden adam sevap yığını olmuş, çünkü: böyle olan adam çok ağlar. Günahlarına çok müteessir olup çok ağladığından Allah katında bu adam çok makbul olur.

Kardeşlerim öyle cahil insanların ayetten hadisten habersiz, olamaz demelerine bakmayın bir adam söyleyince ayetle hadisle söylemeli. Ayet’e hadise dayanmayan sözlere kulak asmayın. Tevbe nedir kardeşim? Tevbe şudur; bir cemaat’in içerisine girer artık ben de sizinleyim günah tarafına gitmeyeceğim diyerek yaptığı günahları gözünün önüne getirip nadim pişmanlıkla ağlar, bir daha o günahlara yaklaşmaz, ameli Salih’ten ayrılmaz. Ayrılacak olsa arkadaşları kendisini tutar. Hani sen tövbekarlardandın, derviş olmuştun bu senin yaptığın çok günah derler. Başkası günah yapsa ona bir şey demezler. Ama bu adam cemaat’in içinde olduğu için, buna çok görürler. Çünkü, tevbe etmiş ve tevbekarlarla arkadaş olmuş idi.

وَمَنْ تَابَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَاِنَّهُ يَتُوبُ اِلَى اللّٰهِ مَتَابًا

Yani “Her kim tövbe ederde ameli salih işlerse vaad olsun billahi vaad olsun.”[2] Allah’a güvenen, O’nun vadini hak bulur. Allah’ın vadi hakdır. Vadinde hakkıyla durur.

وَالَّذ۪ينَ لَا يَشْهَدُونَ الزُّورَۙ وَاِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا

“Benim o kullarım ki has kullarım yalan yere şahadet etmezler.[3]

Onun bunun aleyhinde uğraşıp yalancılık etmezler.”

وَالَّذ۪ينَ لَا يَشْهَدُونَ الزُّورَۙ

Buna şahidi zur derler. Cehennemin dip kütüğü bunlardır.”[4]

 


[1] Furkân: 25/70.

[2] Furkan: 25/71.

[3] Furkan: 25/72

[4] Furkan: 25/72

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>