canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İnkisar-ı Kalb - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

İNKİSAR-I KALB

 

İnkisarı kalpten haberi olmayan mürşidi kamilin ne oldugunu bilir mi? Dervişlerin hakiki olanları bu inkisarı kalbi bilirler. Bu inkisarı kalp şöyledir.

Kalpte kırgınlıktır. İşlediği hatayı hisseder. Bu şöyledir. Kalbine durgunluk, bağlılık ve karanlık gelir bilir ki kalp inkisara düştü.

Cenab-ı Hak’kın hoş görmediği sözde veya bir şeyde kalbin­deki zuhur eden halden, kalbindeki inkisarı, kırgınlığı bilir, sezer. Bu inkisarı-kalp Allahu Teâlâ'nın sevdiklerinde zuhur eder. Derhal hatasını bildirir. Ve tevbe eder hali düzelir, Cenab-ı Hak sevmediğine hatasını bildirmez.

İmamı Ali kerremallahu veche der ki, kalbimde bir inkisar var, ama ben iki adam arasını bozacak söz söylemedim, Allahu Teâlâ'ya ağır gelecek söz söylemedim. Deve katarının arasından geçmedim. Haramı yemedim. Koyun sürüsünün içinden geçmedim. Gönül kıracak söz söylemedim. Bu inkisar nerden geldi, der düşünürdü.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>