canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Ulema Dört Tür­lüdür Şeyhler de Dört Türlüdür. - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

Ulema Dört Tür­lüdür Şeyhler de Dört Türlüdür.

1. Nakıs (noksan, eksik)

2. Mahcup

3. Mağbun (aldanan)

4. Kamil (olgun)

Şeyhlerin kamil olanları hocaların kamil olanları ile ko­nuştukları birbirini tutar, tutmayanlar nakıslar mahcuplar ve mağbunlardır, diye buyurmuştur. Bazı hocalarımız da dervişlerimiz de şeyhlerimiz de var ki el kapılarında bir menfaat için yüz suyu dökerek şeriatı tarikatı lekeleyenler bun­lardır. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem (Ulema-i Sui) dediği bu hocalar­dır. Ehli tama, tamahkar olmayan hocalar alimler şeyhler hocalar dini şeriatı düzeltir, kötü hocalar dini şeriatı bozar. Sahtekar şeyhler tarikatı hakikatı marifeti bozarlar.

Böyle diye taan edenlerin dilleri uzar böyle sahtekar şeyhler maazallah zındık olurlar. Bilmeyenler işte tarikatçılar derler. Piyasada satışda bir mal nam kazanır ise hemen taklidini yapıp piyasaya sürdükleri gibi hakiki mü’minlerin, hakiki şeyhlerinde taklitleri ve sahtekarları da çıkmaktadır.

Bir hocanın iyiliği takvasından Allah'tan korkmasından bilinir. Allahu Teâlâ'ya ibadet eden dervişler aleyhinde söz söylemez, söylemeye Allah'tan korkar Allah'ı sevenleri sever şeyhların iyisi çok cömert olur birde karşılık menfaat beklemeyerek vaazı nasıhatı bol olur.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>