canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İlim Öğrenmek - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

İLİM ÖĞRENMEK

 

İlim öğrenmek için lazım olanlar;

Birincisi; gece namazı, teheccüd namazı, en aşağısı iki rekattan on iki rekata kadar kılınır. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, dört rekattan aşağı, on iki rekattan fazla kılmamıştır. Hadis-i Şerif’de:      

رَكْعَتَانِ ف۪ى جَوْفِ اللَّيْلِ خَيْرٌ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا ف۪يهَا

Yani, “Her kim gece kalkıp, en az iki rekat namaz kılsa, dünya malının hepsi kendinin olup, hepsini fi sebilillah sadaka etmekten daha hayırlıdır,”[1] buyuruyorlar. Cenab-ı Hak, ehl-i iman cümlemize ihlaslı olarak hayratını ihsan etsin, amin!

Gece namazını kimse görmediğinden, riya karışmadığından, yapılması güç zahmetli olduğundan onun için derecesi fazileti çok büyük oluyor.

İkincisi, abdestli durmaya devam.

Üçüncüsü, takvaya devam, gizli ve aşikare.

Dördüncüsü, helal yemek.

Beşincisi, misvak kullanmak.

Gece namazı kılmak şudur ki, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz buyurmuştur ki:

Beş şey kalbi nurlandırır;

Birinci, gece kalkıp namaz kılmaktır ki, gece namaz kılanın gündüz yüzü nurlu olur. Gecenin kabul zamanı üçte biri kaldıktan sonra, şafak yeri ağarıncaya kadar kılınır. Zikrullah etmekte çok güzel, çok iyidir.

İkincisi, abdeste devam etmek şudur ki, abdeste devam etmek, insanı muhafaza eder. Abdeste devam edenin gönlünde ilim, hikmet kapıları açık olur. Her daim şeytan fırsat bulamaz. Feyz-i İlahi her zaman onun kalbine akar, hıfzı kuvvet bulur, ezber etmek kolay olur. Abdest Müslüman’ın silahıdır, zikir etse şeytan yanar, asla yakın olamaz. Gözünü harama bakmaktan muhafaza eder, dilini lüzumsuz kelamlardan, gıybetten muhafaza eder ise, abdesti bozulmadıkça, o kimse ibadet üzerinde kaimdir.

Üçüncüsü, gizli, aşikar, takvaya devam. Hadis-i Şerif’de şöyle buyuruluyor:

“Bir kimse üç şeyi tutar ise evliyadır:

Biri gizli aşikare gusül etmek, gizli ve aşikare namazını kılmak, gizli ve aşikare orucunu tutmaktır.” [2] Gizli ve aşikare takva, yani Allahu Teala kendini görüyor kendine kendinden yakın bilip, emrini tutmaya ve nehyini ve yasak kıldığını yapmaya korkandır. Yap dediğini yapmamaya korkar. Yapma dediğini yapmaya korkar.

Dördüncü, helal yemek şudur ki, helal yiyenin gönlünde nur olur, kalbine feyz olur. Bir kimse helal yemekten yerken, güzel bir huzur ile yerse, o kimsenin kalbinde bir nur yanar, yüreği kaynar, ağzından bir ateş gibi çıkar. Hemen ansızın bir ah çeker, bir geniş derin nefes alır, yüreği kaynar, yanar. İşte o hal ehli olan kimse helal yemekte böyle olur. Haram da hastalıktır.

Beşincisi, misvak kullanmaktır. Misvak gözün nurunu artırır, kalbin nurunu artırır. Gönülde manevi bir lezzet hasıl olur. Dili açılır. Kelam söylemek kolaylaşır. İlim, hikmet söyler. Kalbinde feyz olur. Haklıyı, haksızı fark eder. Cenab-ı Hak kendine bu ilmi verir. Helal lokma ile yerken huzurlu, besmeleyle niyeti de yâ Rabbî, bu yemeği yemekteki maksadım, Sana ibadet yapmaya kuvvet olsun diye yiyorum niyeti olursa, o yemek içeride nura tebdil olur.

 


[1] Levâmiu'l-Ukûl Şerhi Ramûze'l-Ehadis c.3.s.318, Müzekki-n-Nüfus, Ramuzel Ehadis-1/291/9 (Değişik bir lafızla)

[2] İlahi hadisler diyanet işleri yayınları Hasan hüsnü erdem beyhaki hasan basri radıyallahu anh den mürsel olarak ve ibni neccardan Enesibn-i malik RADIYALLAHU ANH den rivayet etmiştir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>