canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İlim Dörttür - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

İLİM DÖRTTÜR

 

1- Şeriat ilmi. 2- Tarikat ilmi. 3- Tevhit ilmi. 4- Hevayı şeytani.

Şeriat İlmi: Odur ki, bu ilim, Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şerifden alınmış, imamların içtihat edip kitap, sünnet, icma-ı ümmet, kıyas-ı fukahadır. Bundan hariç söyleyen ve işle­yen münafıktır. Cümlesinin cem'i budur.

Tarikat İlmi: Tarikat­ta hal ile bilinen ilimdir. Bu halden ibarettir. Dil ile söylenmez. Söylenenlerin cümlesi şeriattır. Biz tarikatı yine tarikat ile bileceğiz.

Tevhid İlmi: Lailahe illallah ilmidir. Şeytanı lain Pirimiz Şeyh Abdulkadir Efendimize yerle gök arasında altın kürsü üzerinde görüküp ben senin Rabbınım ya Abdulkadir ben senden razı oldum sen de benden razımısın deyince derhal pirimiz euzu besmele çekip senin şerrinden Rabbıma sığınırım deyince kayıp oldu. Şeytan olduğunu nasıl bildin? Diye sorduklarında; üç ilimle bildim dedi. Biri şeriat ilmidir ki, senden ibadeti kaldırdım ve razı oldum artık ibadet yapmana gerek kalmadı dediğinde Cenab-ı Hak şeriate muhalif söylemez ve işaret eylemez bu ise şeriate muhalif söylediğinden anladım buyurdu.

Tasavvufda ise Hak’kı görenler mekânsız görürler. Bu mekân gösterdiği için tasavvufa ters düştü.

Tevhid ilmide odur ki, Cenab-ı Hak kullarıyla konuşmayı murad ederse harf ve savt olmaz. Bu harf ve savt ile söyledi buyurdu.

Hevayı Şeytani İlmi: Bunun haktır diye söylediği şeytanidir. Bu ilmin sahibi şeriate hor baktığı için Cenab-ı Hak onu şeytana havale eder kendi gibi hor bakanları kendine tabî eder.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>