canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

İlim Serveti - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

İLİM SERVETİ

 

1- Hal ilmi. 2- Gal ilmi. 3- Feyz-i Kur’an. 4- Nur-u Kur’an.

Hal İlmi: Bu ilim şeriatle amel, tarikata süluk eden ehl-i süluk halidir. Bu ilim hal ile anlaşılır. Haller zuhur eder, Batınidir. Temiz, sağlam kalbe doğar. Bu, söylenmekle bilinmez, hal ile bilinir. Buna ilm-i hikmet de denir. Kalbe Cenab-ı Hak’kın sevgisi hasıl olunca o sevgiden hikmet doğar. Şiir gibi veyahut hikmetli kelam zuhur eder. Bu da mü’mini kâmillerden zuhur eder kâfirlerde olmaz.

Gal İlmi: Müfessirlerin tefsir yazdığı ilimdir. Bu ilim hocadan öğrenilen ilimle olur. Her kim bu ilme çalışırsa öğrenir. Münafıkda olsa, fasıkda olsa okuyan bu ilmi elde eder.

Feyz-i Kur'an: Zikrin, Kur'anın feyzi vardır. Kevser-i manevi budur. Batından batına gelir. Kevser-i Muhammediyedir. Kur'anın zahiri vardır, batını vardır, hali vardır, nuru vardır. Zahiri ile batına, batını ile haline, hali ile nuruna erilir.

Nur-u Kur'an: Zikir de Kur'andır. Zikrin nuru, zikri çok çok et­mekle kalbe nur verir. Kalp Kur'anın haline vasıl olunca Kur'anın nuru zahir olur. Zahirde kalan bunları anlamaz. Bu ilme ilm-i tevhid de denir.

 اَللّٰهُمَّ عَلِّمْنَا بِعِلْمِ لٰۤا إِلٰهَ إِلَّااللّٰهُ، هُوَ زَيِّنَّا بِز۪ينَةِ لٰۤا إِلٰهَ إِلاَّ اللّٰهُ

Zikrullaha çok devam edip Allah zikri kalpde karar tutup acıkan insanın yemek arzuladığı gibi, o kalp Allah zikrini öyle arzular. İşte o zaman o kalpden zikrullahın ilmi zuhur eder. Bu ilmi sevdiğine verir.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>