canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Zikrin Mertebeleri - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

ZİKRİN MERTEBELERİ

 

Zikrin beş mertebesi vardır: Biri dildedir. Zikir dilde olunca çok devam ile gönüle iner Fuad derler İkinci Fuad: Üçüncü Kalp, Dördüncü Sanavberi, Beşinci Lüb’dür evvela zikrullah dilde çok devam ede ede sonra fuada yani gönüle geçer. İnsana öyle bir aşk düşer ki söylemek gümrenmek bir inilti ile zikir eder. Yine zikrullaha çok devam edilince zikrullah kalbte sızlamalar çarpmalar hareketler olur. Daha devam sonunda ilham kapısı açılır.

Dilde olan şudur: İnsan zikre devam eyleyip çalışmaya başladığında zi­kir dilde olur. Yalnız dilde olan zikirden insana hiç fayda yoktur. Ama dilde zikrullah çoğalmasıyla, gönüle iner. Gönlünde bir sevinç uyanır, zikirde titrer, coşar.

Kalbde olan zikir şudur: Dilden zikir kalbe nakleder. Kalb çalışa çalışa öyle bir hale gelir ki, zikri kalbde zuhur eder. Kalb de o kadar zikre devam ederki asla kararı kalmaz. İlahi ateş düşer kalp yanar tutuşur. Kalbde çok haller olur. Zikir kalpte kemal bulur. Kalp çocuk gibi oynar, sonra sanavberiye nakl eder.

Sanavberi şudur: Göbekten üç parmak yukarıdadır burada zikir o kadar ilerler ki insan vücudunda her damar, her kıl dibinde zikri işitir. Tepeden tırnağa kadar cümle vücud zikreder. Taşların, dağların cümlenin zikrini işitir. Cümle vücud zikreder. Zikir sa­navberiden nakil edeceği zaman cümle mevcudatların sırrı açılır. O zaman lübbe geçer.

Lüb şudur: Sağ eğe kemiklerinin bittiği yerdedir. Zikir sâdâsı, hareketi lübden zuhur eder. Orada kemal buluncaya kadar devam eder. Kemal bulunca ilm-i ledün kapıları açılır.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>