canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Cehr-i Zikrullah Hakkında - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

CEHRİ ZİKRULLAH HAKKINDA

 

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz buyurdu ki: “Cebrail aleyhisselam Bana geldi dedi ki:

يَا مُحَمَّدٌ كُنْ عَجَّاجًا ثَجَّاجًا

‘Ya Muhammed! Kün accâcen seccâcen’ dediği “Ya Muhammed inleyici ve çağlayıcı ol demektir.[1]

Dereler gibi çağladım kayalar gibi inledim derler sesle zikirdir. Aşıklar der ki, kayalar gibi inledim, dereler gibi çağladım. İşte عَجَّاجًا o kayalar gibi inlemektir. Cehren ses ile inleyerek Allah’ı zikretmekdir. ثَجَّاجاً ise, derelerden akan sular nasıl çağlarsa öyle çağlamaktır. Cenab-ı Hak buyuruyor ki:

وَاَنْزَلْنَا مِنَ الْمُعْصِرَاتِ مَآءً ثَجَّاجًاۙ

Yani “Seccac çağlayıp akan suya derler.”[2]

Sen de Allah’a kulluk yapmak istiyorsan, Allah’ı sevmek istiyorsan sen de öyle ol. işte hac iki şeyden ibaretdir.

Biri  عَجْ   biri    ثَجْ  

عَجْ: Kâbenin etrafında zikrullah yapmak, ثَجْ kurbanın kanını akıtmaktır. Bazıları hacca gittiginde biz seferi imişiz, bize kurban düşmezmiş, sen ne diyorsun diye gelip sordular dedim ki: Kurban bizim için ister memleketimizde ister burada olsun vaciptir. Şafilere sünnetdir. Şafiler kesmesede olur dedim. Türkçe’de bir söz var ki, kör Allah’a nasıl bakarsa Allah da köre öyle bakar, derler. Bundaki mânâ nedir? Sen Allah’a karşı nasıl davranırsan, Allah’ta sana öyle davranır. Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:

وَاذْكُرْ رَبَّكَ ف۪ي نَفْسِكَ تَضَرُّعًا وَخ۪يفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالْاٰصَالِ وَلَا تَكُنْ مِنَ الْغَافِل۪ينَ

“Ya Habibim! Rabbini nefsinde zikret yalvararak ve korkarak hafi ve cehrinin arasında sabahları ve akşamları zikret ve gâfillerden olma.”[3]

Ya Habibim Rabbini zikret, diyor o zikir eder de biz niçin zikir etmeyelim. Rabbini zikret nefsinde zikret. Dil ile kalp ceset birlikte Rabbinin huzurunda yakînen böyle zikret. Dil söyleyip de kalbin de cesedinin dışında gezmesin. Allah’ın huzurunda hakkıyla zikret. Zikrullah öyle olmalı ki, nasıl anne çocuğunu ağzına lokma lokma koyarak besler ise öyle olmalıdır. Zikrullah ederken kalbin dışarıda olmasın cesedinin içinde kalbine gıda olaraktan zikrullahı ver, anne çocuğun ağzına lokma lokma koydugu gibi. İmanın ruhun kuvvet bulur.

Ceset yemeden kuvvet bulur. Ruh ile iman da zikrullahla kuvvet bulur. Nefsinde zikret dedigi budur. تَضَرُّعًا nasıl zikredeceğimizi talim buyuruyor, bir yerde hacetin olurda bir yüksek zata saygı tazim göstermez misin? Tazarru niyaz ile yalvararak Rabbini zikret. وَخ۪يفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ çok sesli olmasın kendin duyacak kadar hafif ve şiddetlinin arasında zikret. بِالْغُدُوِّ وَاْلآصَالِ akşam sabah ikindi devamlı rabbini zikret. وَلاَ تَكُنْ مِنَ الْغَافِل۪ينَ ya Habibim gafillerden olma (zikri hafi kendin duyacak kadar demektir cehri zikir de sesli olarak yapılabilir her ikisi de caizdir.)

Demek ki Habibine böyle tembihde bulununca bütün Ümmet-i Muhammede kıyamete kadar zikrullahı ikmal etmelerini emrediyor. Bütün tasavvuf alimlerimizin ittifakla görüşü zikrullah tek yapılırsa hafi yani kendin duyacak kadar toplu halde yapılır ise cehri yani aşikar yapılmasını uygun görmüşlerdir. Tek başına kendi duyacak kadar zikrederken gayri ihtiyarı aşkı ilahi feyzi ilahi ceryan gibi kalp pervanesine çarparsa onun hareketi elinde iradesi kalmaz o anda cehri de olur. Hay Hak diye de bağırır ruhu Allah’ın aşkına dayanamadığından.

فَإِذَا قَضَيْتُمْ مَنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُااللّٰهَ كَذِكْرِكُمْ اَبٰٓاءَكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا

Sonra hacca ait ibadetlerinizi ifâ ettiğiniz zaman, babalarınızı zikrettiğiniz gibi veya daha şiddetli olarak Allahu Teâlâ'yı zikrediniz.[4] bu ayet cehri zikrullaha açık delildir.

اِعْلَمُوٓا اَنَّ اللّٰهَ يُحْيِ الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَاۜ قَدْ بَيَّنَّا لَكُمُ الْاٰيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ

Biliniz agah olun ki, bu ayeti kerimede Cenab-ı Hak Teala ve Tekaddes Hazretleri bütün insan oğullarını zikrullah etmeye davet buyuruyor. Misal ile,

Nasıl ki ölmüş olan otlar yeryüzünde ki gördüğünüz otlar ölüp kuruyup, çürüyüp, döküldüğü gibi tekrar bu halda ölen otlar gökyüzünden rahmet yağmur sebebiyle ölmüş olan otlar yeniden canlanıp dirilip hayat bulup çiçekler açıp meyvalar döktüğü gibi kalpleri nefsani, şeytani arzuları ile dünya sevgileri ile hırs tamahlar ile ve ahlakı zemimeler ile bu kasefetler ile kalpleri ölü olan kimseler huzuru kalp ile halis niyet ile zikrullaha devam ediniz. Ölü kalpleriniz Allah’ın hidayeti ile dirilir. Zikrullahın meyvalarını toplarsınız.[5] Allah bizi zikrinden ayırmasın. Amin.

 


[1] Tabarani El mu’cemu-l-Kebir c.7.s.144/6639(Musul), Müsnedi Ahmed c.4.s.56(Mısır)

[2] Nebe 78 / 14

[3] Araf 7/205.

[4] Bakara 2/200.

[5] Hadid 57/17.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>