canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Zikirden Uzak Olanların Mahşere Kör Olarak Geleceği - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

ZİKİRDEN UZAK OLANLARIN MAHŞERE KÖR OLARAK GELECEĞİ

 

Resulü Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz:

مُوتُوا قَبْلَ أنْ تَمُوتُوا

“Ölmeden evvel ölünüz, (diriliniz).”[1]

Hadisi yani bu Allahu Teâlâ'nın sevdikleri tarikat pirleri mürşüd-i kamiller ölümsüz hayata kavuşurlar. Diye Kur'an-ı Kerim'de, buyurduğu bunlardır. Yani onlara müjdeler gelir. Sağlıklarında ölmeden evvel yeni hayata kavuşurlar. İşte bunlar Şeyhten inabe ders alırlar. Mürid olurlar. Kalplerinde tıflı manevi olur sonra büyür murad olur. Bunların murad oldukları zaman Cenab-ı Hak’ta bunlara ölmez bir hayat verir. Maneviyatlarında esrarı ila­hiyeye kavuşurlar esrarı ilahi kendilerinde zuhur eder.

Allahu Teâlâ buyurmuştur. Hadis-i Kudsi

اَنَا سِرُّ اْلاِنْسَانِ وَسِرّ۪ي سِرَّهُ

Yani “Ben insanın sırrıyım, sırrım onun sırrındadır.”  [2]

İşte bunlar bu sultanlar diridirler hiç ölmezler. Hocaların iyileri bunları hep kabul eder ölü kalpli olanlara ne diyor bak: kötü hocalara zikrullah etmeyen kötü hocalara yapacağını söylüyor:

Ayet-i Kerime:

وَمَنْ اَعْرَضَ عَنْ ذِكْر۪ي فَاِنَّ لَهُ مَع۪يشَةً ضَنْكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ اَعْمٰى

“Her kim Benim zikrimden uzak olur kulak vermez geniş durur ise onun dünyada yaşamasını sıkıntılı ederim. Ve kıyamet gününde onu kör olarak mahşere getiririm.” [3]

Yani bundan anla­şıldı ki zikrullahtan gafil olup zikir meclislerine girmeyip zikredenlerin aleyhinde söyleyenleri Cenab-ı Hak kör eder dünya ve ahirette basireti yani kalp gözü kör olur Hak’kı görmez batılı hak görür, hakkı daha iyi görüyormuş, zikirden mahrum olduğundan haberi yok. Bu adam der ki: batıl görür ve iddia eder ki kendisi

قَالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَن۪يٓ اَعْمٰى وَقَدْ كُنْتُ بَص۪يرًا

“Yâ Rabbî beni niçin kör olarak mahşere getirdin? Ben gözlü idim der.[4]

Allah Teala buna der ki;

“Sen dünyada Benim zikrime böyle yaptın, göz yumdun aldırmadın, Bende böyle yaptım kör ettim. Sana ayetlerim geldi on­ları gördün unuttun sen de böylece unutuldun, bugün gözlerin kör kaldı. Sana ayetlerim geldi diyor ayetler demek alametler demek­tir. Peygamberlerden zuhur eden mucizat evliyalardan zuhur eden keramet hep Allah'tandır. Allahu Teâlâ'nın alametidir kul­dan ne olur, ne olabilir, onların hepsi Allahu Teâlâ'nın alametidir, ki enbiyasından evliyasından zuhur eder, fakat hepsi onun ni­şanıdır varlığına işarettir, yapan odur, layığına göre yapar enbiya­ları görmediniz ise evliyaları gördük onlar kıyamete kadar var­dır. Bunlardan neler gördük dertliler deva buldu, hastalar şifa buldu sen bunları gördün niçin Allah’ı zikretmedin bu haller Allah’ı zikredenlerde vardı niçin başkalarında yok da bunlarda var idi hep bunlar Allah'ın ayetleri değil mi? Sen bunları görüyordun aksine bunlara düşman oluyordun gözlerin kör idi ki bu kadar alametleri gördüğün halde yine düşman oldun. Benim zikreden dostlarıma ne hakaretler yaptın Kur'an-ı Kerim de buna dair ni­ce ayetler okundu dinledin nice hadisi şerifleri dinledin al­dırış etmedin onun için kör olarak buraya mahşere geldin denir.

Dertlilerin deva bulması hastaların şifa bulması müşküllerin hallolması bu kulların sebebiyle olduğu zahiren sebep kul, hakikatte Allahu Teâlâ’dır. Hadisi Şeriflerde:

قَلَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَنْ تَخْلَوُ الْاَرْضَ مِنْ اَرْبَع۪ينَ رَجُلًا مِثْلَ خَل۪يلُ الرَّحْمٰنِ عَلَيْهِ السَّلَامُ فَبِهِمْ يَسْقُنَ وَبِهِمْ يَنْصُرُونَ مَامَاتَ مِنْهُمْ اَحَدًا اِلَّۤااُبَدِّلُ اللّٰهِ مَكَانَهُ اَخَرْ

“Ümmetimden kırk kişiden yer yüzü boş kalmaz. Bunlar İbrahim Halilurahman gibidirler, Onlarla yağmurlar yağar, on­larla yer yüzüne gelecek belalar geri döner, onlarla harpte zaferler kazanılır. Onlardan birisi ölse Allahu Teala başkasını yerine getirir. Tebdil eder, kıyamete kadar böyle devam eder.”[5] Diye buyuruyor. Böylece bir çok hadisler vardır.

“Onlarla yağmurlar yağar, on­larla yer yüzüne gelecek belalar geri döner, onlarla harpte zaferler kazanılır.”

Dediği hepsini yapan Allahu Teâlâ’dır. Fakat yalnız bu kullarını sebep eylemiştir hepsi kendindedir işte bu ayetlere kıymet vermeyenler ibret almayanlar bu kulları sevmeyenler gözleri kör olanlardır. Bu ayetleri düşünme­yenler sevmeyenler yarın mahşere gözleri kör gelirler diye buyurmuştur.

 


[1] Keşfül Hafa Cilt:2/291-2669

[2] Ruhu'l_Beyan tefsiri c.3.s.8. (Beyrut)

[3] Taha 20/124

[4] Taha 20/125.

[5] Ramuzel Ehadis c.2.s.354/10

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>