canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Cami ve Mescidler de Zikri Men Edenler Bahsi - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

CAMİ VE MESCİDLERDE ZİKRİ MEN EDENLER BAHSİ

 

Camilerde Allahu Teâlâ'yı zikretmeyi men ederler. Kendileri zikrullah etmezler, edenleri de men ederler, Allahu Teâlâ'dan korkmazlar serbest olarak camilerde zikrullah edenleri tektir ederler bak Allahu Teâlâ bunlar için ne buyuruyor:

وَمَنْ اَظْلَمُ مِمَّنْ مَنَعَ مَسَاجِدَ اللّٰهِ اَنْ يُذْكَرَ ف۪يهَا اسْمُهُ وَسَعٰى ف۪ي خَرَابِهَاۜ اُو۬لٰٓئِكَ مَا كَانَ لَهُمْ اَنْ يَدْخُلُوهَآ اِلَّا خَآئِف۪ينَۜ لَهُمْ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَلَهُمْ فِي الْاٰخِرَةِ عَذَابٌ عَظ۪يمٌ

“Allah'ın (c.c.) camilerinde onun isminin ve isimlerinin zikrullah olunmasına mani olandan zalim kim olabilir. O camiyi öylelikle harap eden zalimler halbuki onlar camilere girdiklerinde korka­rak içinde de korkmaları lazımdı. Bunlara dünyada sıkıntı ahirette büyük azim azap vardır.”[1] diye buyurmuştur.

Bu Ayeti Kerimeye dikkatle bakmalı ne dediğini iyi düşünmelidir. Camide Allah'ın (c.c.) zikrini men edenler camiye girenlerden olduğu korkarak girmeleri lazımdı dediğinden belli oldu. Bunlar bazı hocalarımız ki hiç Allah'tan korkmadan ve sakınmadan camide zikredilmez etmeyiniz diye emreder. Acaba Allahu Teâlâ bu söylediğimden razı mı değil mi diye hiç düşünmez Allahu Teâlâ'nın zikrini edenleri tek­tir etmekten hiç Allah'tan korkmaz camide elini kolunu sallayarak girerken, çıkarken ve içinde iken kendinde hiç korku ve saygı görülmez, sözü serbest söyler. Bunlar Allah diyorlar, Allah ile bunların arasından haberin var mı ben bu sözü söylüyorum am­ma Allahu Teâlâ dinliyor bu kuluna dediklerime gazaplanmaz mı diye korkmaz, halbuki Allahu Teâlâ yanında Hakkı ile Allah'ı zikreden biçare olsun bir zakir yetmiş tane abid ve alim olup Allah’ı zikretmeyenlerden efdaldır. Ve hayırlıdır ve makbuldür. Bunun için korkmak lazımdır, Allahu Teâlâ hadisi kudsisinde buyuruyor ki ehli zikir olanlar Benim ehlimdir. Her kim onlara dokunursa Ben ona arslan yavrusunun için nasıl gazablanırsa Ben de öyle gazaplanırım diye buyurmuştur. İyi hocalar bilirler ve kabul ederler.

Müzek­kin Nüfus kitabında der ki: Tercümesi: Yani kimin şeyhi yok ise dini tamam değildir. Kimin şeyhi yok ise onun şeyhi şeytandır. Şeyh arayanlar şeriatı düzgün olanı aramalıdır. Tarikatı tamam olmalıdır. Çünkü şeriatsız tarikat ve tarikatsız şeriat olmaz zahir batınsız batın zahirsiz olmaz zahir batın hepsi Allahu Teâlâ'nındır. Batın ne imiş bak Allah ne buyuruyor.

هُوَ الْاَوَّلُ وَالْاٰخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُۚ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَل۪يمٌ

"Yani O Allah evvel ahir zahir batın hep O’nundur ve odur.”[2]

Zahir şeriattır, batın tarikattır, nasıl ki amelsiz iman makbul değildir imansız amel de makbul değildir. Şeriatsız tarikat tarikatsız şeriatta olmaz makbul değildir. İmamı Malik Hazretleri şeriata kulak asmayıp tarikata giden zındık olur, tarikate kulak asmayarak şeriatta kalan fasık olur deyi buyurmuştur. Yani Tarikat mürşidi kamil eli altında olup nefsi ile şeytanı ile cihad etmeyi öğrenmeyen bilmeyen kimseler kendini fısıktan ahlakı zemimelerden kolay kolay kurtaramaz bir taraftan yapar bir tarftan yıkar fısıktan kurtulamaz. Anlamı böyledir. Hadisi şerifte yazmıştır. Hem şeriat hem de tarikatla giden Resulullahın izindedir. Bunu inkar eden hocalar münafıktır. An ebi Emame Rd. Kâle Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem;

 قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ:يُؤْت۪ى بِعُلَمٰۤاءِالسُّۤوءِ يَوْم َالْقِيَامَةِ فَيُقْذَفُونَ ف۪ى نَارِ جَهَنَّمُ فَيَذُورُ اَحَدُهُمْ ف۪ى جَهَنَّمِ بِقُصْبِه۪ كَمَا يَدُورُالْحِمَارُبِالرَّحٰى فَيُقَالُ لَهُ يَاوَيْلَكَ بِكَ اِهْتَدَيْنَافِمَا بَالُكَ قَالَ اِنّ۪ى كُنْتُ اُخَالِفُ مَا كُنْتَ اَنْهَاكُمْ وَمَااَنْهَاكُمْ عَنْهُ

“Bu kötü hocaları getirirler kıyamet gününde cehen-neme koyarlar orada her birisi dönmeğe başlar süt sağanın südün sesi gibi vızıldayaraktan eşeğin değirmen çekerken döndüğü gibi dö­nerler onun dünyada kendine uyanlar der ki vay sana ne oldu biz sana uymuş idik şimdi bu halin neden oldu derler, der ki ben muhalefette bulundum sizin iyi kimselerin gittikleri yola muhalif idim halbuki sizin yapmanız yasak idi onları yaptırdık der”[3]diye buyurmuştur.

Bunlar hal ehli olan dervişlerin bağırmalarına hay­kırmalarına çok kızarlar halbuki bu zikir hali, aşk hali ittihat bir haldır söylemekle anlaşılmaz, bu hali çeken bilir, Efendimiz bu kötü ulemalara ulema-i sui diyor. Allah bizleri korusun, ma­neviyat bir denizdir, dışına çıkan balık helak olur, evliyanın ma­neviyatı içinde müritler balık gibidir, çıkan mahvolur. Bu İslamiyeti tutup duran ve kuvvet veren kerameti evliyadır. Türkün süngüsüne dayanılmaz dedikleri askerin içinde bulunan manevi­yat sahibi onların kerametidir. Maneviyat sahibi olanlar başka­larını da keramete erdirir. Peygamberlerin Evliyaların ruhaniye­ti darda kalmış iman sahiplerine yetişir. Sağ olan veliler maneviyat sahipleri bunların da yardımına yetişirler. Bu kötü hocalar bunlara kıymet vermezler halkı da böyle öğretirler. İşte yakınları zayıf olur her şeye inanmazlar. Bunları Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem her şeyden din için büyük tehlikeli görmüştür ve bunların hak­kında şiddetli Hadis-i Şerifler söylemiştir. Fakat bunlar bu Ha­dis-i Şerifleri milleti İslama söylemezler.

 


[1] Ba­kara 2-114

[2] Hadid 57/3

[3] Ramuzel ehadis c.2s.505/5

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>