canada goose outlet parajumpers moncler jakke canada goose jakke canada goose jakke woolrich jakke canada goose jakke dame parajumpers jakke moncler mujer barbour mujer belstaff roadmaster canada goose madrid barbour outlet timberland madrid botas ugg canada goose outlet moncler hombre moncler rebajas

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin Zikr ettiğinin Söylenmemesi - (Zuhurâtı Izhârı'l-Vakf-ı Güneş 1.cilt)

 

RESULULLAHIN ZİKR ETTİĞİNİN SÖYLENMEMESİ

 

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Zikrullah edince cümle azalarıyla ederdi.

Acaip olan şuki Resulullahın sallallahu aleyhi ve sellem her güzel ahlakını söylerler yalnız yaptığı zikrullahı söylemezler. Halbuki Resulü Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz Hazretleri zikrullah etmeyi çok severdi. Hem de Allahu Teâlâ'ya çok aşıktı. Gözü yaşlı ciğeri yanık idi. Allahu Teâlâ'yı zikrederken halden hale geçerdi. Ve aşkıyla yanardı. Eshablar rivayet ediyorlar ki Zikrullah ettiğinde o kadar aşka gelirdi ki bizim hiç birimiz onun gibi yapamazdık. Namaz kılınca onun kadar kılamazdık. Her ibadette hepimizden ziyade idi demişlerdir.

Allahu Teâlâ'yı zikretmeye başlayınca bir ateşe düşerdi. Olduğu yerden ayağa kalkardı. Hareket ile cehri zikrullaha devam ederdi. Dostunun ismini duyunca harekete gelmeyen kerim değildir derdi.

Vaiz vazında bazı tarikattan azmalar oldugunu Cenab-ı Hak’ka asi olduklarını misal olarak söylemiş.

İşte tarikat şeyhleri böyledir, demiş. Biz de buna cevap olarak şöyle deriz.

“Her sanatın iyileri de kötüleri de bulunur. Mesela tüccarlar ticaretle kazanırken bir kimse malını boş yere sarf edip içkide, kumarda batırmış olanları göstererek işte tüccarlar böyledir. Yakın olmayınız dese bunun sözünü kim dinler.

Evliyaullahlar, pirler, mürşitler yetişmiştir. Bunu kimse inkar edemez. Bir iki kimsenin azması tarikatı lekeleyemez. Peygamberin ümmetinde iyi de var kötü de var. Ama peygamberlere bir leke getirmez.

Bunu söyleyen vaizin ecdadı tarikat şeyhlerinden veya tarikat meşayıhlarıdır. Mahşerde onlara ne yüzle bakacak cemaatı İslamiye, büyük hakemdir. Mihenk taşıdır. Hak’kı söyler ve Hak’kı kabul eder. Batılı seçer kabul etmez. Sen hemen söyle sana bir şey demez amma nazardan düşersin senin ahmaklığın sana kalır. Sen sanarsın bu cemaatı İslamiye ne dersem anlamaz. Halbuki sen batıl sözle bir çobanı bile kandıramazsın. Havadaki güneşi olduğu gibi inkar edersin, bu tarikatı Aliye-i Muhammediye de milyonlarca Evliyaullahlar yetişmiştir. Yüz binlerce mürşidi kamiller yetişmiştir. Yüzlerce pirler yetişmiştir. Adına soyadına yazıklar olsun o ecdadının soyadını taşıyorsun, değiştir bari.

El yumruğunu görmeyen kendi yumruğunu kantar sanar derler. Tedbirli bulun ecdadının namına yazık. Yarın onların yüzüne nasıl bakacaksın. Bizim tarikatımıza niçin taş attın demezler mi. Bari içini dışına uydur ki cemaatı İslamiyeyi ahmak sanma, mihenktır. İçini dışına çevirirler vesselam.

<<< Önceki Kayıt - Sonraki Kayıt >>>